Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Suma maxima in cont bancar persoana fizica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Suma maxima in cont bancar persoana fizica

Buna ziua!
As dori sa stiu pentru o peroana fizica, la ce suma trebuie sa se incadreze in contul bancar pentru a nu fi luata la intrebari de ANAF? banii ce se depun provin din ajutor primit de la familie si rude de gradul 2. Trebuie declarata suma pentru a fi impozitata?
Nu se impoziteaza astfel de venituri provenite din aceste surse ci doar banca o sa va opreasca si o sa vireze la stat impozitul pe venitul din dobanda bancara.
Multumesc! totusi, nici daca sumele sunt depuse de persoana ce are contul deschis? adica nu depune altcineva in contul ei.
Darius88, utilizator
Asta e altceva...