avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Obtinere Licenta transport rutier persoane pentru ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Obtinere Licenta transport rutier persoane pentru agentie de turism.

Buna ziua!

Un amic are deschisa o agentie de turism, insa doreste sa obtina licenta in transport persoane si nu stie exact ce acte necesare trebuie sa depuna.

Ce vrea sa faca mai exact este sa transporte tursitii la aeroport, obiective turistice, etc, acest serviciu intrand in pachetul turistic platit de ei.

Stim ca trebuie sa depunem un dosar la ARR care trebuie sa contina anumite documente.

Pe langa acasta trebuie ca in actul cosntitutiv al agentiei sa apara un cod caen special pentru transport persoane?

Soferul trebuie sa aibe o pregatire speciala in domeniu?

Autovehiculul care va fi folosit pentru aceasta activitate trebuie sa se incadreze intr-o anumita categorie?

Va rog sa imi da-ti cat mai multe detalii legat de acest subiect pentru a ne lamurii.

Multumesc anticipat!

PS: a sunat la ARR insa nimeni nu rapsunde.
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 10:04, 15 Decembrie 2016
Informatii se pot obtine de pe site-ul ARR
[ link extern ]

sau se pot solicita pe email ori completand formularul online.
[ link extern ]

Ultima modificare: Vineri, 9 Decembrie 2016
cyan, moderator
Va multumesc! Am luat legatura cu cei de la ARR, insa n-au spus ca pt a obtine licenta trebuie sa avem un sofer care sa fi facut cursul de manager in transport.

Nu exista o alta forma legala, nu neaparat licenta in transport, prin care Agentia de Turism sa poata pur si simpu sa transporte turistii?

Doar licenta in transport este singura posibilitate??

Multumesc!

Exista posibilitatea inchirierii unui mijloc de transport de la o societate specializata in transport de persoane. In cazul unui contract permanent si pe o perioada mare se pot negocia tarife preferentiale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transport marfa din strainatate demonel demonel salutare. am si eu o nelamurire. daca de exemplu am o masina mare(renault traffic) pot transporta produse din ue in cantitati mai mari?(am bon pe produse si ... (vezi toată discuția)
Ce statut ar trebui sa aleg? ellada ellada Vreau sa deschid un site cu anunturi turistice si as vrea sa stiu ce statut este cel mai recomandat pentru aceasta activitate. Anunturile care se vor ... (vezi toată discuția)
Agentie de turism ma obliga sa platesc in plus dupa achitarea biletului DR_HOUSE DR_HOUSE Buna ziua, Am o foarte mare problema si as avea nevoie de niste sfaturi. Am cautat sa cumpar bilet de microbuz de la Budapesta la Baia Mare si am gasit ... (vezi toată discuția)