Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Citata intr-un proces intentat de cel care mi-a ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Citata intr-un proces intentat de cel care mi-a avariat masina

In data de 27.05.2016 mi-a fost lovita masina in fata de portii de catre un vecin, martori fiind copii de pe strada printre care si nepoata mea. Intrucat nu ne-am putut intelege, am mers la politia locala sa declar tamponarea. Ulterior, acestia i-au chemat sa dea declaratie pe sora mea in calitate de tutore si pe nepoata. In data de 20.06 am primit o instiintare de la Politia locala, precum si o copie a procesului verbal din care reiese ca i-a fost retinut permisul si a fost amendat. Pe procesul verbal este mentionat faptul ca autoturismul lui prezinta avarii pe bara de protectie, iar la mentiuni el a trecut ca nu este adevarat. In data de 07.12 am primit o citatie de la judecatorie in calitate de intervenient in proces cu vecinul. Ce implicatie pot avea eu in acest proces si de ce am fost citata? Mentionez ca masina nu mi-a fost reparata. Multumesc!
Ati primit citatie,deoarece vecinul a inteles sa formuleze plangere conttaventionala impotriva procesului verbal de contraventie
In instanta,dv urmeaza sa va sustineti punctul de vedere,sa precizati instantei succesiunea de evenimente in urma carora s-a produs evenimentul rutier cu pagube materiale
Succes !