avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident de circulatie cu vatamari corporale usoare, ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident de circulatie cu vatamari corporale usoare, dosar penal

Buna ziua,

Pe 26 august ac. am fost victima unui accident de circulatie cu vatamare corporala usoara. Pe 07 septembrie am deschis dosar de dauna (eu fiind proprietara masinii) la AVU.... Autoturismul era condus de sot. El a avut paralizia unui nerv la piciorul drept si si-a revenit dar nu in totalitate. Eu am ramas cu usoare dureri la coloana. Eu am fost la urgenta sotul a semnat ca nu merge. Nu am facut plangere penala sau certificat medico legal, ci politia a deschis dosar penal. A mai fost o victima cu vatamare usoara (o zgarietura la mana) si mi-a zis ca nu a depus plangere penala pana in prezent. Noi si cealalta victima nu am depus plangere penala pentru a lua banii mai repede sa nu umblam prin tribunale. Deci termenul de depunere a plangerii penale a expirat (politistul de caz ne-a comunicat in PV de cercetare la fata loculuica s-a deschis dosar penal, au facut masuratori, poze).
In PV al politiei scrie citez: ,,Conform adresei de informare nr. xxxx/26.08.2016, emisa de D.G.P.-M.B. Brigada Rutiera, Serv. Accidente Rutiere reiese ca din primele cercetari la fata locului citez: ,, a rezultat ca d-nul ,,Ionescu'' a incalcat prevederile art. 57, alin. 2 din O.U.G. 195/2002 Republicat."


Asiguratorul a facut evaluarea auto in suma de xxx dauna total.
Pe data de 08 12.ac. Asiguratorul care reprezinta asiguratorul din Franta ma informeaza prin email citez:
Nici pana in prezent nu am primit documentul culpei din partea autoritatilor care au investigat evenimentul rutier. NU cunoastem varianta oficiala a circumstantelor producerii accidentului rutier, prin urmare nu cunoastem daca responsabilitatea asiguratului francez este implicata.

Va comunicam ca ne-am adresat atat Serviciului Rutier Bucuresti cat si Parchetului de pe langa Judecatoria Sectorului X Bucuresti dar nu am primit inca documentul culpei.

Intrebarile mele sunt:

a) daca nu am depus plangere penala dosarul penal se inchide (claseaza sau NUP) sau poate merge in continuare.
b) din moment ce cercetarea la fata locului arata vinovatul asiguratorul de imi scrie asta: NU cunoastem varianta oficiala a circumstantelor producerii accidentului rutier, prin urmare nu cunoastem daca responsabilitatea asiguratului francez este implicata? Imi spune ca este posibil sa nu fie vinovat si sa ma plimbe pe drumuri?
c) Ce ar trebui sa fac?
d) Care va fi evolutia dosarului. Se judeca procesul penal in continuare pentru daune materiale sau se claseaza si trebuie sa chem asiguratorul in judecata cu proces civil pentru daune materiale?
e) Asiguratorul contesta PV de constatare al politistului sau cere expertize suplimentare pentru a ma ameti sa nu ma despagubeasca?
Am comunicat asiguratorului prin email ca doresc rezolvarea dosarului pe cale amiabila si ca nu am depus plangere penala.
Se poate rezolva amiabil cu asiguratorul sau trebuie sa deschid proces civil impotriva asiguratorului pentru a demontra eu vinovatia celui vinovat.
La ce trebuie sa fiu atenta pe viitor?
Sotul circula pe drum cu prioritate iar cetateanul vinovat era stationat si cand am ajuns in dreptul lui ne-a gaurit masina in aripa dreapta si ne-a aruncat pe contrasens intr-o masina care astepta sa trecem sa iasa de pe drumul cu prioritate si sa intre pe drumul fara prioritate de unde venea vinovatul. Masina stationata are deasemenea dauna totala. ambele masini nu valoraza mai mult de 35.000 lei (evaluate de asigurator) valoare fara valoarea epavelorr care se scade.

Alte discuții în legătură

Victima cu certificat medico-legal in jur de 140-150 zile de ingrijiri medicale la domiciliu Nata88 Nata88 Buna ziua, Accident rutier soldat cu victima, certificat medico -legal aproximativ 140-150 de zile ingrijri medicale. Ar fi vorba de culpa comuna, insa va fi ... (vezi toată discuția)
Vinovatul unui accident rutier refuza sa imi dea copia politei rca Cornea444 Cornea444 Am fost implicat intr-un accident rutier in care nu m-i s-a acordat prioritate, agentul de politie constatand acest fapt. Evenimentul s-a produs astfel: In ... (vezi toată discuția)
Accident auto, despagubiri arghir ilie arghir ilie Buna ziua . va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: In dimineata zilei de 04.06 ora 5 fiul meu conducea (Kia Ceed 45000 km) pe un drum judetean fiind in ... (vezi toată discuția)