Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intrebari legate de indemnizatie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intrebari legate de indemnizatie

buna ziua.Am o serie de intrebari la care mi-as dori sa pot gasi raspunsuri.V-am scris in speranta ca ma puteti ajuta.In aprilie 2008 am nascut o fetita si nu am beneficiat de indemnizatie deoarece am avut doar 10 luni in loc de 12.De la servici mi-au dat o decizie de incetare a contractului de munca pana cand fetita va implini 2 ani.Zilele acestea am aflat ca asteptam al 2 lea copil si intrebarea mea ar fi daca primesc indemnizatie avand in vedere ca cotizez la casa de pensii din octombrie 2008.La casa de asigurari de sanatate nu am cotizat deoarece am trecut pe asigurarea sotului ca si coasigurat.O alta intrebare ar fi daca o sa platesc spitalizarea dupa ce nasc avand in vedere ca sunt coasigurat?As mai dori sa aflu daca eu mai beneficiez de cele 126 zile avand in vedere ca nu lucrez,ci doar cotizez la casa de pensii.Daca beneficiez unde o sa duc concediile -la servici sau?Si mai ceva foarte important- sotul meu dupa ce nasc poate primi de la servici un salariu ca si prima de nastere, dar cu conditia ca eu sa nu fiu angajata.O sa primeasca acel salariu avand in vedere ca eu de 1 iunie sau de craciun primesc banuti pentru fetita, dar am primit acea decizie de incetare a contractului de munca.Si mai ceva- dupa ce nasc mai trebuie sa cotizezz la casa de pensii sau o sa-mi mearga vechimea si cine o inregistreaza?Ar trebui sa faca asta tot cei de la servici?Va multumesc anticipat
contractul dumneavoastra de munca a fost incetat sau suspendat? pentru ca nu am prea inteles
daca a fost inccetat contractul individual de munca de unde concediu medical pre si post natal?
in masura in care sotul dumneavoastra are lucrate 12 luni inainte de a se naste copilul, poate dansul beneficia de indemnizatie.Dar asta inseamna ca va solicita dumnealui suspendarea c.i.m. pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului.daca este mai convenabil pentru familie. nu platiti spitalizare daca veti naste intr-un spital de stat. daca mergeti la o clinica particulara si nu aveti o asigurare medicala privata care sa va acopere spitalizarea, asta e
INcheierea unui contract de asigurare pentru pensie va reprezenta doar stagiu platit pentru pensie, dar nu are legatura cu staggiul necesar pentru plata concediilor medicale sau pentru plata indemnizatiei CIC, deci nu va ajuta pentru acestea.
Ce se mai poate face in cazul meu ca sa beneficiez totusi de acea indemnizatie de crestere copil. Mai pot cotiza undeva sau este prea tarziu?Va multumesc
Nu se mai poate face nimic in cazul dvs., chiar daca ati dori sa cotizati!
Puteti sa cotizati oricat si oriunde, nu puteti beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului decat daca aveti (inainte de nasterea copilului)12 luni venituri impozabile, adica salariu sau alte venituri care se impoziteaza.