Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ANTECONTRACT DE VANZARE-CUMPARARE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ANTECONTRACT DE VANZARE-CUMPARARE

Ce valoare are in instanta un antecontract de vanzare -cumparare a unei case?Precizez ca nu au fost respectate obligatiile specificate in acest antecontract de catre cumparator.
Am vreo cale de atac?

Dar daca eu, ca vanzator, nu vreau sa respect antecontractul, adica sa-i nu mai vand presupusului cumparator? Ce cale are cumparatorul?
Precizez ca In antecontract nu sunt trecute despagubiri sau alte plati in cazul in care vanzatorul nu-si tine promisiunea de vanzare?
gianinafiliuta@yahoo.com, utilizator
Sigur ca aveti o cale de atac, dar trebuie sa studiati antecontractul care va spune ce puteti solicita.
Fie il desfiintati si retineti avansul cu titlu de despagubiri ori solicitati plata daunei (daca este prevazut in antecontract), fie solicitati obligarea cumparatorului la implinnirea obligatiilor din din antecontract.
Va puteti adresa instantei de judecata in vederea pronuntarii unei hotarari judecatoresti ce tine loc de act de vanzare-cumpare;).
Sau sa solicitati rezoltutiunea acestuia, desfiintarea , in caz de neexecutare culpabila a obligatiei de catre cealalta parte contractanta.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Ce valoare are in instanta un antecontract de vanzare -cumparare a unei case?
Reprezinta o conventie perfect valabila .. pe care noi o numim promisiune de vanzare. Ea genereaza in sarcina promitentului vanzator obligatia de a vinde in conditiile stipulate iar pentru promitentul cumparator obligatia de a cumpara in conditiile corespunzatoare.

Precizez ca nu au fost respectate obligatiile specificate in acest antecontract de catre cumparator.
Am vreo cale de atac?

Asa cum au aratat colegii .. puteti solicita pe instanta rezolutiunea in masura in care cealalta parte -cocontractantul- nu si-a indeplinit obligatia asumata prin contract. Nu numai aceea de a cumpara/vinde.

Dar daca eu, ca vanzator, nu vreau sa respect antecontractul, adica sa-i nu mai vand presupusului cumparator? Ce cale are cumparatorul?
In masura in care cumparatorul considera ca si-a indeplinit toate obligatiile contractuale poate solicita instantei de judecata sa va oiblige sa incheiati actul de vanzare in forma autentica iar in caz de refuz sa pronunte o hotarare care sa tina loc de act de proprietate.

Precizez ca In antecontract nu sunt trecute despagubiri sau alte plati in cazul in care vanzatorul nu-si tine promisiunea de vanzare?
Chiar daca in contract nu sunt prevazute clauze referitoare la ceea ce numim in mod uzual ”clauze penale” pentru neexecutare in masura in care promitentul cumparator poate dovedi ca a suferit un prejudiciu ca urmare a neexecutarii contractului de catre dvs. va poate solicita repararea prejudiciului.
Alin Paidiu, Avocat