avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... promisiune sinalagmatica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

promisiune sinalagmatica

este legala promisiunea sinalagmatica cu privire la substituirea de promitent-cumparator
?in speta e vb de promitent-cumparator care doreste sa vanda o locuinta si eu vreau sa il cumpar.mentionez ca e vb de antecontract ,nu de contr de vanzare-cump?
care e procedura?
e ok sa achizitionez locuinta?
ma intereseaza pt ca are un pret avantajos.multumesc
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 16:51, 29 Septembrie 2009
puteti face un antecontract de vanzare cumparare, la notar.
in cadrul lui, la clauze, veti stabilii data incheierii vanzarii propriu-zise si care vor fi sanctiunile daca una dintre parti nu respecta aceasta data.
pana la incheierea antecontractului, trebuie sa stabiliti cu vanzatorul, ce suma ii platiti la semnarea antecontractului...restul urmand sa i-o dati la semnarea actului final.

succes,

av.m.vasilescu
sonia.maria a scris:

este legala promisiunea sinalagmatica cu privire la substituirea de promitent-cumparator
?in speta e vb de promitent-cumparator care doreste sa vanda o locuinta si eu vreau sa il cumpar.mentionez ca e vb de antecontract ,nu de contr de vanzare-cump?
care e procedura?
e ok sa achizitionez locuinta?
ma intereseaza pt ca are un pret avantajos.multumesc


promitentul-vanzator = promite sa vanda bunul X
promitentul-cumparator= promite sa cumpere bunul X de la promitentul-vanzator
În principiu, o astfel de promisiune este valabilă. Dacă acela care vă promite vînzarea va deveni proprietarul bunului, va fi obligat să vă vîndă bunul.

Dar... :)

Actul pe care doriţi să-l încheiaţi nu poate fi opus actualului promitent vînzător, în sensul că acesta nu va fi obligat să vă vîndă dumneavoastră în temeiul actului pe care vreţi să-l încheiaţi cu cocontractantul lui. Dacă doriţi să-l obligaţi pe actualul promitent vînzător, va trebui să aveţi şi acordul lui, deci să încheiaţi un act în trei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intentia de vanzare liliana liliana Am si eu o nelamurire...intentia de vanzare poate fi asimilata cu antecontractul de vanzare cumparare???? (vezi toată discuția)
Antecontract de vanzare-cumparare gianinafiliuta@yahoo.com gianinafiliuta@yahoo.com Ce valoare are in instanta un antecontract de vanzare -cumparare a unei case?Precizez ca nu au fost respectate obligatiile specificate in acest antecontract de ... (vezi toată discuția)