avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se poate infiinta un SRL daca te afli in CCC?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se poate infiinta un SRL daca te afli in CCC?

Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati cu un sfat.
Ma aflu in CCC de anul trecut pentru 2 ani iar de curand mi s-a propus colaborarea cu o societate comerciala.
As putea sa-mi infiintez o societate comerciala neplatitoare de tva prin prisma careia sa intocmesc un contract de colaborare cu societatea care doreste colaborarea cu mine?
Mentionez insa,ca nu as vrea ca in urma acestei actiuni sa-mi fie suspendata indemnizatia!
Dupa infiintarea noii societati,pot sa
fiu eu administratorul acesteia?
Am vreun plafon financiar pe care sa nu-l pot depasi pentru a evita suspendarea indemnizatiei?

Va multumesc anticipat pentru sprijin.

Cu consideratie.

Marius Vladut
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:32, 12 Decembrie 2016
Va puteti infiinta o societate comerciala in timpul CCC.

Colaborarea va fi intre dvs ca persoana fizica si o alta societate sau intre societatea dvs si alta societate ori dvs.?

Art.16 din OUG 111/2010
...
(2) Dreptul la indemnizatiile prevazute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 si art. 9 alin. (4) si (5) se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care:
...
i) beneficiarul realizeaza venituri supuse impozitului si copilul nu a implinit varsta de 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap;
...

(3) Prin exceptie de la prevederile alin. (2) lit. i), plata indemnizatiei pentru cresterea copilului nu se suspenda in cazul in care persoana indreptatita se afla in una sau mai multe din urmatoarele situatii:
...
c) realizeaza, in decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfasurarea efectiva a unei activitati in perioada de concediu, al caror nivel nu depaseste de trei ori cuantumul minim al indemnizatiei stabilit la art. 2 alin. (2).


Asadar, pe durata CCC puteti obtine venituri supuse impozitului pe venit in valoare de maxim1063 x 3 = 3189 lei pe an calendaristic (1 ianuarie - 31 decembrie).
Acele venituri trebuie sa fie obtinute din alte surse decat cea pe care ati suspendat-o pentru a intra in CCC .
Colaborarea ar trebui sa fie intre societatea pe care urmeaza sa o infiintez si cealalta societate.
Dilema mea era daca eu pot sa fiu administratorul/unicul proprietar al unei nou societati in conditiile in care ma aflu in CCC.
Da, puteti fi asociat unic la o societate chiar daca sunteti in CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imi pot intocmi forme legale de angajare daca sunt in ccc inca un an? mariusvladut78 mariusvladut78 Buna ziua, Am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarele informatii de mai jos. Ma aflu in CCC(tata)pana la sfarsitul anului viitor in luna Noiembrie. Daca ... (vezi toată discuția)
Concediu de creștere copil andasrb andasrb Buna seara!Pot sa lucrez cu contract de colaborare cu 2 firme...1ora/zi, venit sub 3000lei/an desi sunt in CCC? (vezi toată discuția)
Deschidere microintreprindere in maternitate? andreealavinia2008 andreealavinia2008 Buna ziua, as vrea sa deschid un salon de cosmetica impreuna cu un asociat pe timpul maternitatii;pfa,srl sau microintreprindere...dar nu as vrea sa pierd ... (vezi toată discuția)