Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cheltuieli de judecata

Intr-un proces de partaj-iesire din indiviziune, instanta a hotarat ca mi se cuvine plata unei sulte, fara a preciza si un termen de plata a acesteia si obligatia mea de a plati cheltuielile de judecata. Ca sa obtin acest termen, am depus apel, unde nu am specificat ca iesirea din indiviziune, fiind in folosul amandorura,vreau ca aceste cheltuieli sa fie platite de ambele parti. Cum trebuie sa procedez ? Multumesc.
Practic cheltuielile de judecata trebuie suportate, in cazul dvs., de ambele parti direct proportional cu cotele de partaj revenite fiecaruia.
Daca nu ati cerut ca aceste cheltuieli sa fie suportate proportional de ambele parti ce ati solicitat in motivele de apel ? Sau doar ati declarata apel si atat ? Mai sunteti in termenul de apel sau acesta a expirat ?
Termenul de apel a expirat, In apel am cerut termen de plata a sultei si cum mi se atribuise in natura o suprafata din terenul agricol ce a putut fi divizat, eu, neavand interes sa intru in posesia acestuia am cerut sa fie stabilita o alta sulta cu care sa ma despagubeasca. Am depus si raspunsul la intampinare, iar prima prezentare in instanta va avea loc in Ianuarie 2017.
Intrebarea mea este daca si cum mai pot in situatia de fata sa cer ca acele cheltuieli de judecata sa fie suportate de ambele parti. Cum este mai bine sa procedez ?
Ar fi trebuit sa cereti in motivele de apel,daca a expirat termenul de apel nu mai puteti cere.
Pot sa cer prin nota de sedinta ? cum se face aceasta ? Multumesc.