Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata comision
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata comision

Ce documente trebuie pentru a plati comision(e) prin casieria societatii?
george-neagu, moderator
Factura, contract, chitanta. Plata sa respecte L 70/2015:

Art. 1. - (1) Operaţiunile de încasări şi plăţi efectuate de persoane juridice, persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale, întreprinderi familiale, liber profesionişti, persoane fizice care desfăşoară activităţi în mod independent, asocieri şi alte entităţi cu sau fără personalitate juridică de la/către oricare dintre aceste categorii de persoane se vor realiza numai prin instrumente de plată fără numerar, definite potrivit legii.

Art. 3. - (1) Prin excepţie de la prevederile art. 1 alin. (1) se pot efectua operaţiuni de încasări şi plăţi în numerar, în următoarele condiţii:
c) plăţi către persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1), în limita unui plafon zilnic de 5.000 lei/persoană, dar nu mai mult de un plafon total de 10.000 lei/zi;
Ioan Petru Butariu, Contabil
Pentru salariati ?

Despre ce comision este vorba?
din vanzari

Se considera salariu si se impoziteaza ca atare.