avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ordonanta 60/2016 - completarea legii76/2002
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ordonanta 60/2016 - completarea legii76/2002

Buna ziua!
Din 06.01.2016. am fost in somaj pana pe 22.02.2016.Incepand cu 23.02.2016. m-am angajat cu CM pe perioada nedeterminata,desfasurandu-mi activitatea la peste 50 km fata de domiciliul din CI.Nu am luat prima de incadrare( cei 1000 de lei care se acorda daca lucrezi la peste 50 de km de domiciliu)deoarece mi s-a spus ca am timp 1 an de zile de la data angajarii sa depun cerere si sa ridic acesti bani(si in lege tot asa se spune).Pe parcurs am tot intrebat la cei de la somaj si mi-au spus ca am timp,ca ei ma sfatuiesc sa-i ridic la aproape un an de la data angajarii.Azi 13.12.2016 am fost la cei de la somaj(AJOFM PRAHOVA-PLOIESTI) si mi-au spus ca noua lege care s-a aplicat de la 1 decembrie 2016 (ordonanta 60 -completari la legea 76/2016) prevede ca in termen de 30 de zile de la data angajarii trebuie sa fac cerere sa primesc prima de incadrare,deci in cazul meu am pierdut banii.M-au pus ei sa fac o cerere catre domnul director,dar mi-au zis ca nu am nici o sansa sa mai iau prima de incadrare deoarece eu m-am angajat pe 23.02.2016. si au trecut mai mult de 30 de zile de la data angajarii.Eu in situatia asta ma simt nedreptatit cu "modificarile astea de peste noapte".Va rog sa-mi raspundeti ce pot face,cum sa procedez,nu cunosc prevederile noii ordonante.

Alte discuții în legătură

Somaj mnmnmn mnmnmn BUNA SEARA! Eu am fost somer din 06.01.2016. primind indemnizatie,apoi m-am angajat pe perioada nedeterminata din 23.02.2016. la peste 50 de km de ... (vezi toată discuția)
Subventie pentru angajati care nu sunt din localitatea.judetul locului de munca roibu001 roibu001 Buna seara tuturor! Va rog din suflet sa-mi raspundeti si mie la o intrebare da ase poate. Eu sunt din orasul Filiasi jud Dolj si din luna Septembrie ... (vezi toată discuția)
Prima de relocare kokoleta kokoleta Buna ziua, as vrea sa aflu va rog daca ma incadrez la legea 76/2002 privind prema de incadrare/relocare. Domiciliul din buletin e in jud Buzau Pe ... (vezi toată discuția)