Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

BUNA SEARA!
Eu am fost somer din 06.01.2016. primind indemnizatie,apoi m-am angajat pe perioada nedeterminata din 23.02.2016. la peste 50 de km de domiciliu.Am primit din 23.02.2016(data angajarii )30% din valoarea somajului.Am auzit ca de la 1 decembrie 2016 se schimba legea si se ofera 12500 lei pentru cei care au loc de munca la peste 50 de km de adresa de domiciliu si isi schimba domiciliul din CI sau 0,50 lei/km/zi( dar nu mai mult de 55 lei/zi) pentru cei care lucreaza la peste 15km de domiciliu.EU BENEFICIEZ DE ACESTE NOI LEGI DE LA 1 DECEMBRIE 2016?DACA IMI SCHIMB DOMICILIUL POT PRIMI CEI 12500 LEI INTEGRAL?sau daca nu imi schimb domiciliul in buletin pot primi de la data angajarii cei 0,50 lei/km/ zi( dar nu mai mult de 55 de lei/zi) din ziua in care m-am angajat (23.02.2016)raportat la numarul de zile lucratoare pe luna.Altfel spus pot cere drepturile integral raportandu-ma la noua lege sau ma incadrez decat partial adica de la 01.12.2016.
va multumesc!
mnmnmn, utilizator
Potrivit art.15 alin.2 din Constitutie , legea dispune numai pentru viitor, cu excepţia legii penale sau contravenţionale mai favorabile.

Astfel, potrivit principiului neretroactivităţii, o lege civilă se aplică numai situaţiilor ce se ivesc după adoptarea ei, iar nu şi situaţiilor anterioare, trecute.