Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... casatorie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

casatorie

romanca casatorita,in Tunisia, cu un tunisian. ce drepturi are sotul,tunisian,in Romania?poate cere cetatenie,casatoria este recunoscuta in Romania?ce alte drepturi mai are?
Pana la cetatenie este cale lunga. Cetatenia se poate obtine dupa 5 ani de la data obtinerii dreptului de sedere permanenta. Deocamdata ar putea obtine o rezidenta- un permis de sedere, daca indeplineste toate conditiile prevazute de lege. La ce fel de drepturi va referiti?
ma refer la dreptul de a calatorie cu sotia in Romania,ii trebuie viza?casatorie este recunoscuta In Romania,trebuie inregistrata undeva?