Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expert contabil
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expert contabil

In proces cu Casa de Pensii pentru reverificarea pensiei mele in urma depunerii unor adeverinte cu venituri mult marite fata de ceea ce exista depus de institututie la Casa de Pensii,
mi s-a recomandat un expert contabil pentru a verifica corectitudinea pensiei stabilitae de catre Casa de Pensii.
Nu sunt de acord cu expertul contabil impus de presedinta completului.
Cum se poate face schimbarea acestui expert ?
Multumesc
Inteleg ca expertul a fost desemnat de catre instanta de judecata printr-o incheiere de sedinta.
Recuzarea expertului conform Codului de procedura civila se poate face doar cu respectarea
-art.332: Recuzarea expertului
(1)Expertii pot fi recuzati pentru aceleasi motive ca si judecatorii. (vezi art.41, 42, 44, 45, 46 din CpC republicat in 2015 - se gaseste pe internet))
(2)Recuzarea trebuie sa fie ceruta in termen de 5 zile de la numirea expertului, daca motivul ei exista la aceasta data; in celelalte cazuri termenul va curge de la data cand s-a ivit motivul de recuzare.
(3)Recuzarile se judeca cu citarea partilor si a expertului.
Pentru a avea succes in recuzarea expertului va trebui sa prezentati documente certe care sa ateste ca acesta se afla intr-o situatie de incompatibilitate - art. 42 din CpC.