Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertii pot fi recuzati pentru aceleasi motive ca si ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertii pot fi recuzati pentru aceleasi motive ca si judecatorii, ...

Expertii pot fi recuzati pentru aceleasi motive ca si judecatorii, insa nu in aceleadi conditii? Conform 332? Nu inteleg partea referitoare la conditii..
C.proc.civ.
art.332 Recuzarea expertului
(1) Experții pot fi recuzați pentru aceleași motive ca și judecătorii.
(2) Recuzarea trebuie să fie cerută în termen de 5 zile de la numirea expertului, dacă motivul ei există la această dată; în celelalte cazuri termenul va curge de la data când s-a ivit motivul de recuzare.
(3) Recuzările se judecă cu citarea părților și a expertului.

Textul de lege nu face nicio referire la alte conditii. La ce alte conditii va referiti?
La cele de invocare, la cele privind citarea partilor la recuzarea expertului, la recuzarea judecatorilor fara citarea partilor.. la acestea
MihaiAdrian2000, utilizator
Daca nu sunteti explicit, nu veti primi raspunsuri clare. Dati exemple ca sa ne lamurim ce doriti.
Diferentele dintre recuzarea expertului si cele ale recuzarii judecatorului..
Nu sunt mentionate diferente in legislatie.