Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare cetateni moldoveni pentru detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare cetateni moldoveni pentru detasare

Buna ziua,

as dori sa stiu daca o firma din Romania poate angaja cetateni moldoveni pentru detasarea intr-un alt stat UE si in ce conditii.

multumesc
In conditiile prevazute de OG 25/2014 privind încadrarea în muncă şi detaşarea străinilor pe teritoriul României .

[ link extern ]

Alte detalii:
[ link extern ]

Multumesc pentru raspuns. Citisem aceasta ordonanta, insa mi se pare ca nu reglementeaza si detasarea cetatenilor straini dupa angajare. Dar daca nu exista un cadrul legislativ special in acest sens, ma gandesc ca dupa angajare, procedura de detasare a aceeasi ca pentru cetatenii romani.

Inca ceva, prevederile OG 25/2014 se aplica si in cazul agentiilor de plasare a fortei de munca?
Detasarea de unde , din Romania in afara sau din afara in Romania ?
detasarea din Romania in afara. angajatii cetateni extracomunitari cu contract in Romania
Da, se pot detasa , dar trebuie sa vedeti care sunt conditiile de detasare in tara respectiva.