Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Adresa propietar dupa nr.top CF.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Adresa propietar dupa nr.top CF.

Buna seara.Rog un raspuns in cea ce ma priveste referitor la adresa propietarului.Am un teren extravilan pe care il folosesc si platesc taxe de peste 35 de ani.Anul acesta am vrut sa vand terenul si in momentul cand am primit extrasul de C.F ,am observat ca mai exista o persoana cu cota de 4/8 propietate pe acest teren.Nu cunosc aceasta persoana, care nu a platit nici o taxa pana in prezent pe acest teren dupa cum reiese din evidenta de la Registrul Agricol al Primariei.Dupa cum reiese din extrasul de CF propietarul respectiv (cota 4/8) a dobandit dreptul de propietate prin succesiune la data de 01/01/1891 iar cei de la Cartea Funciara mi-au spus ca nu mai detin evidenta din acea perioada.Intrebarea mea este;
-prin ce metoda pot gasi adresa propietarului(care sigur este decedat) sau cum pot radia dreptul de propietate al aceste-i persoane in favoarea mea,eu cel care am folosit si achitat taxele pe acest teren la fel si parintii mei cat au fost in viata.Multumesc anticipat.
Mergeti la un cabinet de avocat cu actele .Nu puteti radia un drept de proprietate al altei persoane . Puteti invoca uzucapiunea de 30 de ani asupra acelui teren, prin instanta.
Multumesc pentru raspunsul dvs. la intrebarea mea .La multi ani si un An nou cu sanatate si inpliniri !