Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lesire din indiviziune si uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lesire din indiviziune si uzucapiune

Buna ziua , detin un teren cumparat cu contract de vanzare facut in baza certificatului de mostenitor,doar pentru 3/8 din teren in 1993.Cealalta parte este pe numele bunicii care e decedata din 1984.Eu am locuit acolo si am platit taxele aferente, pana in prezent. Cum sa fac o iesire din indiviziune cu uzucapiune sau cum sa procedez pentru a fi oarecum in legalitate deoarece s a schimbat denumirea strazii si nu pot obtine un nou nr postal, dat fiind ca celalalt propietar nu este prezent fiind decedat iar succesiunea nu a fost facuta si cealalta parte fiind declarata vacanta in 1986.Mai detin o hotarare judecatoreasca din care reiese ca statul roman nu a devenit proprietarul terenului respecti(5/8). In prezent figuram la administratia financiara 2 proprietari (eu si bunica) cu cote de 1/2 fiecare.
Introduceti in instanta actiune in constatare uzucapiune.