Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebari la un partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebari la un partaj

Buna ziua,ma aflu si eu intr-o situatie de partaj la trei ani dupa divort si si am si eu niste intrebari,poate aflu si eu raspunsurile la ele,dar sa va spun cum a decurs treaba :
Am cunoscut o femeie cu care am stat in concubinaj un an de zile asta in anul1998,in noiembrie 1999 ne-am casatorit legal,am inceput in anul 2000 sa construim o casa compusa din parter si un etaj (3 camere baie si bucatarie ) plus 1250 m de pamant,intr-o comuna de langa Bucuresti actele sa finalizat in anul 2002,fiind trecuti in actul de vinzare cumparare amandoi,in anul 2005 iunie am divortat,ea a bagat actiunea de partaj si deocamdata sa hotarit ca EA sa ia 70 % din casa si EU 30 % deoarece ea a avut un apartament de 2 cam.inaite de casatorie,pina aici nimic de obiectat,acum a ramas sa vina sa se evaluieze casa si terenul,deci nu sa terminat partajul.In casa,dupa divort,a ramas ea,fie vorba (ca ia a fost si este plecata in strainatate si a ramas mama ei si baiatul ei,care nu este al meu este din alta casatorie ) eu plecind dupa divort in Bucuresti,recasatorindu-ma,am cumparat cu actuala sotie o garsonier,pe la casa din provincie ma mai duceam din cind in cind.
Acum intrbarile mele sint :
1 – Pina la terminarea partajului,chiar daca nu am stat acolo zi de zi,EU am drep sa mai stau acolo intr-o camera ??? sa va spun de ce,ca am vrut sa imi elibereze o camera pina la terminare partajului si a chemat politia din comuna si sa spuna ca este violare de domociliu,ca eu nu am mai stat acolo,deci AM sau NU dreptul acesta,repet pe contractul casei sintem trecuti amindoi.
2 – Dupa ce se termina partajul definitiv,EU deoarece am doar 30 % sint obligat sa iau despagubire de la EA si sa prasesc casa definitiv ? SAU pot ramane intr-o camera,baia si bucataria comuna,deci eu nu a-si vrea desbagubirea ci sa ramin acolo.
3 – Daca a-si accepta sa ia despagubire de la EA,este obligata sa imi dea toti banii SAU in rate ???
Atit a-si vrea sa aflu si daca stie,sau a patit cineva la fel,sa imi spuna si mie.Va multumesc ptr.timpul acordat si daca mai sint ceva intrebari sau nelamuriri va stau la dispozitie.
ovidiu0902 a scris:

Buna ziua,ma aflu si eu intr-o situatie de partaj la trei ani dupa divort si si am si eu niste intrebari,poate aflu si eu raspunsurile la ele,dar sa va spun cum a decurs treaba :
Am cunoscut o femeie cu care am stat in concubinaj un an de zile asta in anul1998,in noiembrie 1999 ne-am casatorit legal,am inceput in anul 2000 sa construim o casa compusa din parter si un etaj (3 camere baie si bucatarie ) plus 1250 m de pamant,intr-o comuna de langa Bucuresti actele sa finalizat in anul 2002,fiind trecuti in actul de vinzare cumparare amandoi,in anul 2005 iunie am divortat,ea a bagat actiunea de partaj si deocamdata sa hotarit ca EA sa ia 70 % din casa si EU 30 % deoarece ea a avut un apartament de 2 cam.inaite de casatorie,pina aici nimic de obiectat,acum a ramas sa vina sa se evaluieze casa si terenul,deci nu sa terminat partajul.In casa,dupa divort,a ramas ea,fie vorba (ca ia a fost si este plecata in strainatate si a ramas mama ei si baiatul ei,care nu este al meu este din alta casatorie ) eu plecind dupa divort in Bucuresti,recasatorindu-ma,am cumparat cu actuala sotie o garsonier,pe la casa din provincie ma mai duceam din cind in cind.
Acum intrbarile mele sint :
1 – Pina la terminarea partajului,chiar daca nu am stat acolo zi de zi,EU am drep sa mai stau acolo intr-o camera ??? sa va spun de ce,ca am vrut sa imi elibereze o camera pina la terminare partajului si a chemat politia din comuna si sa spuna ca este violare de domociliu,ca eu nu am mai stat acolo,deci AM sau NU dreptul acesta,repet pe contractul casei sintem trecuti amindoi.
2 – Dupa ce se termina partajul definitiv,EU deoarece am doar 30 % sint obligat sa iau despagubire de la EA si sa prasesc casa definitiv ? SAU pot ramane intr-o camera,baia si bucataria comuna,deci eu nu a-si vrea desbagubirea ci sa ramin acolo.
3 – Daca a-si accepta sa ia despagubire de la EA,este obligata sa imi dea toti banii SAU in rate ???
Atit a-si vrea sa aflu si daca stie,sau a patit cineva la fel,sa imi spuna si mie.Va multumesc ptr.timpul acordat si daca mai sint ceva intrebari sau nelamuriri va stau la dispozitie.

"Trebuie sa judecam lucrurile importante cu mult discernamant"-"Magno animo de rebus magnis indicandum est"/Seneca

Pana la terminarea partajului puteti locui acolo,dar este bine sa evitati totusi conflictele,astfel am credinta ca ati procedat bine pentru a detensiona situatia.
Expertixa va stabili daca imobilul este comod partajabil in natura,caz in care,vi se va atribui un spatiu.
Modul de plata al sultei,daca i se va atribui tot spatiul sotiei,va fi stabilit de instanta conform unei eventuale intelegeri intre dvs.,cu privire la modalitatea de plata.Daca aceasta intelegere nu exista,sulta va va fi achitata in rate.Este posibil ca sotia sa aiba toti banii si sa va achite sulta integral.
Cred ca ar fi bine sa conditionati,parasirea locuintei de plata integrala a sultei datorate.
1. Cat timp nu exista o hotarare definitiva si irevocabila prin care sa ii fie atribuit partenerei imobilul in natura,cu plata unei sulte, dvs. aveti aceleasi drepturi ca si coproprietara imobilulu;, asta teoretic, practic, banuiesc ca ati parasit imobilul de la divort;
2. Daca doriti atribuirea unei parti din imobil in natura, trebuie sa specificati in mod calr acest lucru si atat expertul, care va propune lotizarea cati si instanta, cea din urma trebuind sa decida, va analiza posibilitatea partajarii in natura a imobilului si, numai in cazul i care aceasta partajare nu e posibila ori relatiile dintre fostii soti sunt de natura de a parturba grav relatiile sociale, poate decide ca atribuirea in natura sa fie efectuata unuia dintre coproprietari, cu obligatia de a plati o diferenta in bani, numita sulta.
3. Sulta trebuie achitata fie in timpul procesului, situatie impusa chiar de instanta de judecata, pentru a se putea atribui celeilalte parti imobilul in natura fie, in maxim 6 luni, cu aprobarea instantei de judecata, dupa admiterea unei astfel de cereri formulate de fost sotie, motivat cu acte. In caz contrar, dvs. puteti cere prin executor intreaga suma dupa ce veti investi hotararea cu formula executorie. In cazul in care nu se va achita suma stabilita drept sulta in termenul stipulat de executor, puteti scoate imobilul la vanzare, pentru incasarea sultei.