Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... PV contraventie regimul rutier + contestatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

PV contraventie regimul rutier + contestatie

Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati cu o opinie.
Unei colege i-a fost intocmit PV de contraventie pentru blocarea intersectiei in timp ce conducea masina de firma. Mentionez extras PV : "...a savarsit urmatoarele:
A condus auto XX-XX-XXX dinspre B. Dimitrie Cantemir catre B I.C. Bratianu pe culoarea verde a semaforului, dar datorita aglomerarii traficului a ramas oprit in intersectie blocand circulatia autovehiculelor dinspre Bul Unirii
" (text copiat - exceptie numar inmatriculare care este notat corect in PV)

Fapta savarsita:
- Art. 105 din OUG 195/2002 si sanctionata de art 102/2
si sanctionata de art 108/1/X/X/X/OUG 195/2002

Stabilesc amenda 1125 RON (9 puncte X 125=1125)
6 puncte penalizare

X - ilizibil

Alte mentiuni:
"Am patruns pe culoarea verde in intersectie cand era libera si nu am putut prevede blocarea ei"

Jumatate din cuantumul amenzii a fost platit in termen de 48 de ore (562.5 RON).

Considerand cele relatate mai sus si ca Art. 105 retine contraventiile produse de persoane juridice si nu incadreaza corect contraventia (cred ca ar fi trebuit incadrat pe Art. 57) se poate depune contestatie pentru anularea PV (nulitate) in vederea obtinerii sumei platite?

Mentionez ca eram pasager in masina si nu se putea prevede blocarea intersectiei (masina a fost initial oprita desi culoarea semaforului era verde, traficul s-a eliberat, am plecat de pe loc tot pe culoarea verde, insa s-a blocat din nou fiind ultima masina care nu a reusit traversarea pe culoarea verde)

Multumesc anticipat pentru orice sugestii/pareri

Multumesc mult pentru link.
Din pacate eu nu am reusit sa gasesc la art 102 un punct care sa corespunda contraventiei de blocare a intersectiei.
Plata amenzii poate fi considerata prejudiciu?

Amenda clasa IV pentru aceasta contraventie este prevezuta de Art. 108 litera d) alin 10.
MihaiTTT, utilizator
Art. 102
(1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:..........
(2) Amenda contravenţională prevăzută la alin. (1) se aplică şi conducătorului de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai care săvârşeşte o faptă pentru care se aplică 6 puncte de penalizare, conform art. 108 alin. (1) lit. d).

Art. 108
(1) Săvârşirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a uneia sau mai multor contravenţii atrage, pe lângă sancţiunea amenzii, şi aplicarea unui număr de puncte de penalizare, după cum urmează:
d) 6 puncte de penalizare pentru săvârşirea următoarelor fapte:
10. pătrunderea într-o intersecţie dirijată prin semafoare, dacă prin aceasta se produce blocarea circulaţiei în interiorul intersecţiei.

Prejudiciu ar fi fost considerat daca pentru fapta savarsita amenda ar fi fost incadrata la o fapta pentru care amenda ar fi fost mai mare.
cyan, moderator