Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract inchiriere

Va solicit ajutorul in legatura cu urmatoarea problema. Am incheiat un contract de inchiriere, avand ca obiect un teren agricol in suprafata de 30Ha, pentru ca chiriasul sa cultive pe el diferite culturi. Ieri am primit o notificare prin care imi comunica faptul ca in urma unei ploi torentiale o parte din cultura a fost afectata, astfel ca sunt direct responsabil pentru acest lucru, in baza obligatiei de garantie contra viciilor. (Terenul este langa un lac, ceea ce a favorizat ca inundatia sa aiba un impact mai mare, insa acest lucru era cunoscut de chirias inca de la incheierea contractului).Asadar, mi-a cerut contravaloarea lucrarilor de desecare si a recoltei pe care a pierdut-o, plus mreducerea cuantumului chiriei pentru perioada in care terenul nu a putut fi folosit in scop agricol. Intrebarea mea este daca chiriasul indreptatit sa solicite astfel de lucruri si cum ar trebui sa procedez. Multumesc.
Probabil ca dupa aceasta notificare va urma un proces.
Trebuie vazute clauzele contractului de inchiriere, precum si motivarea in drept a notificarii primite.
Este un contract de inchiriere sau de arenda?

Este contract de inchiriere, nu de arendă, care are clauze obisnuite unui astfel de contract. Oricum, nicio clauza nu antrenează raspunderea mea, iar el isi fundamenteaza pretentiile pe art. 1790 cod civil. Eu as vrea sa evit un proces, mai ales ca o asemenea pretentie, spun eu, este profund netemeinică. Cum ar trebui sa-i raspund?
Ar trebui date explicartii tehnice referitor la vicii aparente si cunoscute anterior incheierii contractului.
Daca doriti sa nu mergeti in instanta, incercati o negociere.
Inundatia poate fi considerata un caz de forta majora sau caz fortuit.
Chiriasul isi putea asigura recoltele pentru risc de ploaie torentiala.
Daca primeste subventie de la APIA cred ca asigurarea culturilor agricole este obligatorie.

Art. 1351
Forţa majoră şi cazul fortuit
(1) Dacă legea nu prevede altfel sau părţile nu convin contrariul, răspunderea este înlăturată atunci când prejudiciul este cauzat de forţă majoră sau de caz fortuit.
(2) Forţa majoră este orice eveniment extern, imprevizibil, absolut invincibil şi inevitabil.
(3) Cazul fortuit este un eveniment care nu poate fi prevăzut şi nici împiedicat de către cel care ar fi fost chemat să răspundă dacă evenimentul nu s-ar fi produs.
(4) Dacă, potrivit legii, debitorul este exonerat de răspundere contractuală pentru un caz fortuit, el este, de asemenea, exonerat şi în caz de forţă majoră.

Aveti clauze de forta majora in contract?