avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de odihna si cm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de odihna si cm

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema:
pe data de 08.12.2016 angajatul este informat ca din motive economico-financiare , postul sau este anulat. Angajatul pleaca din incinta agentiei, fara a informa pe cineva, fara a semneze actele prezentate si fara a lasa telefonul firmei si cheile biroului.
pe data de 13.12.2016 trimite un email prin care cere CO restant incepand cu data de 9.12.2016, data in care nu s-a prezentat la munca.
Pe data de 19.12.2016, prin email anunta ca nu se simte bine si ca doreste sa-si ia CM.
Pe 20.12.2016 solicita prin email o adeverinta scanata, pentru a fi prezentata medicului de familie, in baza careia sa-i fie emis CM. Medicul de familie poate emite cm cu data retroactiva, avand in vedere ca adeverinta i-a fost eliberata pe data de 20.12.2016?
Adeverinta scanata o poate folosi , sau trebuie sa duca una in original??
In primul email in care solicita CO mentioneaza ca nu este in Bucuresti.
CM poate fi eliberat de orice medic, avand in vedere ca este arondat la Casa de Sanatate Bucuresti , iar acum este in Bucovina la parinti?
Cum i se pate aduce la cunostinta desfiintarea locului de munca si desfacerea CM, daca nu a vrut sa semneze notificarea iar adresa la care locuieste nu este cea din buletin?
Sunt sigura ca incearca sa foloseasca orice fel de tertipuri pentru a impiedica incetarea CM.
Avand in vedere situatia actuala,care este calea legala prin care sa fie anuntat ca, CM inceteraza in data de 31.12.2016???
Multumesc pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: lucicasweis , utilizator 00:41, 22 Decembrie 2016
lucicasweis a scris:

.....
Cum i se pate aduce la cunostinta desfiintarea locului de munca si desfacerea CM, daca nu a vrut sa semneze notificarea iar adresa la care locuieste nu este cea din buletin?
Sunt sigura ca incearca sa foloseasca orice fel de tertipuri pentru a impiedica incetarea CM.
Avand in vedere situatia actuala,care este calea legala prin care sa fie anuntat ca, CM inceteraza in data de 31.12.2016???
Multumesc pentru raspuns.



Prin posta , scrisoare recomandata cu confirmare de primire, i se poate comunica desfiintarea postului si apoi ncetarea c.i.m.

I le comunicati la adresa mentionata in C.I. sau in c.i.m.
Mulțumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical, preaviz, inchidere cim B. Elena B. Elena Buna ziua, Am un angajat care acum aproximativ o luna a refuzat, din orgoliu, sa indeplineasca o sarcina de serviciu prevazuta in CIM, motiv pentru care ... (vezi toată discuția)
Abatere disciplinara gravida ami.duca@yahoo.com ami.duca@yahoo.com Buna ziua! Sunt gravida in 5 luni, am instiintat in scris angajatorul acum 3 luni. De curand mi a inaintat notificare de preaviz, i am transmis ca m am ... (vezi toată discuția)
Desfiintare post ingrid25 ingrid25 buna ziua, as dori sa va intreb care sunt pasii corecti legal pt a putea desfiinta un post...mentionez ca angajatul a fost in concediu medical si dupa ... (vezi toată discuția)