Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de odihna si cm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de odihna si cm

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema:
pe data de 08.12.2016 angajatul este informat ca din motive economico-financiare , postul sau este anulat. Angajatul pleaca din incinta agentiei, fara a informa pe cineva, fara a semneze actele prezentate si fara a lasa telefonul firmei si cheile biroului.
pe data de 13.12.2016 trimite un email prin care cere CO restant incepand cu data de 9.12.2016, data in care nu s-a prezentat la munca.
Pe data de 19.12.2016, prin email anunta ca nu se simte bine si ca doreste sa-si ia CM.
Pe 20.12.2016 solicita prin email o adeverinta scanata, pentru a fi prezentata medicului de familie, in baza careia sa-i fie emis CM. Medicul de familie poate emite cm cu data retroactiva, avand in vedere ca adeverinta i-a fost eliberata pe data de 20.12.2016?
Adeverinta scanata o poate folosi , sau trebuie sa duca una in original??
In primul email in care solicita CO mentioneaza ca nu este in Bucuresti.
CM poate fi eliberat de orice medic, avand in vedere ca este arondat la Casa de Sanatate Bucuresti , iar acum este in Bucovina la parinti?
Cum i se pate aduce la cunostinta desfiintarea locului de munca si desfacerea CM, daca nu a vrut sa semneze notificarea iar adresa la care locuieste nu este cea din buletin?
Sunt sigura ca incearca sa foloseasca orice fel de tertipuri pentru a impiedica incetarea CM.
Avand in vedere situatia actuala,care este calea legala prin care sa fie anuntat ca, CM inceteraza in data de 31.12.2016???
Multumesc pentru raspuns.
lucicasweis a scris:

.....
Cum i se pate aduce la cunostinta desfiintarea locului de munca si desfacerea CM, daca nu a vrut sa semneze notificarea iar adresa la care locuieste nu este cea din buletin?
Sunt sigura ca incearca sa foloseasca orice fel de tertipuri pentru a impiedica incetarea CM.
Avand in vedere situatia actuala,care este calea legala prin care sa fie anuntat ca, CM inceteraza in data de 31.12.2016???
Multumesc pentru raspuns.

Prin posta , scrisoare recomandata cu confirmare de primire, i se poate comunica desfiintarea postului si apoi ncetarea c.i.m.

I le comunicati la adresa mentionata in C.I. sau in c.i.m.
Mulțumesc pentru raspuns.