Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Abatere disciplinara gravida
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Abatere disciplinara gravida

Buna ziua! Sunt gravida in 5 luni, am instiintat in scris angajatorul acum 3 luni. De curand mi a inaintat notificare de preaviz, i am transmis ca m am informat la ITM si nu are dreptul acesta, iar daca nu anuleaza voi face o sesizare. Mi a transmis sa fac ce vreau ca va continua cu preavizul. Seara am primit mail cu notificare de anulare a notificarii cu preavizul. A doua zi nu am putut ajunge la serviciu, am anuntat prin email ca nu pot ajunge, nu ma simt bine si imi voi lua o zi de CO, plus ca am nevoie de adeverință cu zilele de CM. A amanat toata ziua a mi da adeverința, pentru a nu ajunge la birou sa o ridicd cineva. A doua zi m am internat la maternitate, iar colegele mi au transmis ca pe ziua din urma am absenta nemotivata. Inca sunt internata, am aflat de la colege ca sefa ar fi gasit niste zile in care nu m am semnat pe condica cu prezenta, si ar fi motiv sa ma concedieze. Drept urmare mi am anuntat internarea printr un email pentru zilele acestea. Cauta orice motiv sa imi faca rau. Ma poate concedia ?
ami.duca@yahoo.com, utilizator
Teoretic nu, practic da ... dvs avand dreptul sa contestati in instanta decizia de concediere.

Vedeti si acest topic
www.avocatnet.ro/forum/discu...