Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Rascumparare asigurare de viata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Rascumparare asigurare de viata

Daca sunt exevutat silit cont blocat. Retineri salariale ce posibilitate exista sa fie oprita si rascumpararea unei asig de viata incheiata independent.de creditul luat ? Va multumesc pt raspuns.
Dacă se face plata prin Poșta Română. sau direct în numerar prin casieria asiguratorului, nu are cum să-i fie poprită suma totală(unică), sau renta lunară.
Dar dacă banii sunt virați într-un cont bancar poprit, întreaga sumă(100%) va fi reținută și transferată către creditor(ANAF, Executor...).
`
Sunt 2 variante sigure prin care banii reprezentând asigurarea de viață pot fi protejați de poprire:
1. prin poștă și astfel vor fi protejați de orice fel de urmărire, dacă clientul are conturile bancare poprite.
2. plata către beneficiar în numerar direct de la casieria societății de asigurare.
`
Totul este ca banii să nu ajungă într-un cont bancar poprit de vreun creditor.
Multumesc mult.
Dar daca ii trimit unui prieten in contul lui?Vor fi de acord cei de la asigurari ?
Catta890 a scris:

Dar daca ii trimit unui prieten in contul lui?Vor fi de acord cei de la asigurari ?

Asta întrebați-i pe ei. E problema lor.....