Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna seara,
Se poate incheia un contract de munca pe perioada nedeterminata, in proba o luna de zile.
Multumesc frumos
Craciun fericit.
Buna seara,
Perioada de proba este maxim 90 de zile sau 120 de zile, depinde de functie, dar in contract se poate trece mai putin. Sau deloc.

Codul Muncii
TITLUL II - Contractul individual de muncă
CAPITOLUL 1 - Încheierea contractului individual de muncă
Art. 31. [perioada de proba]
(1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la incheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 120 de zile calendaristice pentru functiile de conducere.

Sarbatori Fericite!
Diana.
Contractul de munca se poate incheia conform prevederilor Codului muncii, prin demisie, acordul partilor, concediere, cu sau fara preaviz.
Este vorba de incetarea unui contract?
1. Daca vorbim despre incetarea raportului de munca , atunci raspunsul este afirmativ.

Art.31 C.mun.
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
.....

2. Daca vorbim despre incheierea unui c.i.m., raspunsul este tot afirmativ.

Art. 31 C.mun.
(1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la incheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 120 de zile calendaristice pentru functiile de conducere.
....

Astfel, un c.i.m. incheiat pe durata nedeterminata poate avea prevazuta o durata de proba de o luna de zile.