Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita dupa 7 ani
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita dupa 7 ani

Buna ziua!

Am cateva nelamuriri in cazul executarii silite si a termenului de prescriptie, mai exact: in 2008 am luat un credit de consum (cu buletinul) fara garantii, cum se dadeau inainte... in decembrie2009 amincetat sa mai platesc ratele pt ca am ramas fara servici. Timp de 6 luni ratele au fost platite de asigurarea pe care o aveam iar din iunie 2010 nu s-a mai platit nimic in contul meu. Am tot primit scrisori cu amenintari... intre timp banca a dat faliment (RBS) si creanta a fost preluata de recuperatori. in ultimii 2 ani nu ammai fost deranjat de nimeni, biroul de credit arata ca sunt scos in afara bilantului dar azi primesc 2 plicuri de la un executor care ma instiinteaza ca sunt executat silit, o copie dupa hotararea judecatoeasca care a fost emisa in august anul curent dar eu am fost anuntat pe 22 decembrie. Hotararea judecatoreasca spune cam asa :"IN NUMELE LEGII HOTARASTE-admite cererea formulata de xxxxx privind creditorul DDM INVEST XX AG si pe debitorul xxxxxx, incuviinteaza executarea silita a titlului executoriu reprezentat de Contract de credit nr xxxxxxxx in vederea recuperarii sumei xxxxx reprezentand debit, prin toate modalitatile prevazute de lege. FARA CALE DE ATAC."

Ce pot face in acest caz? Pot invoca prescriptia? S-a judecat in lipsa si din august cand a fost emis ordinul judecatoresc nu am fost anuntat..
Mai pot face ceva? Bunuri nu am pe numele meu, doar salariul.
Formulati contestație la executare
Atenție la termenul de 15 zile de la comunicarea somației
Cauza privind încuviințarea executării silite se judecă fără citarea părților.
Multumesc de raspuns, ca idee unde pot face aceasta contestatie,ce presupune? daca executorul are o decizie judecatoreasca mai pot face contestatie la executare? pe decizia judecatoreasca este mentionat fara cale de atac...
mihaigabi22, utilizator