Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Comunicare proces verbal de contraventie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Comunicare proces verbal de contraventie

Buna ziua.

Pentru proces verbal de contraventie emis la data de 02.01.2015 ce termen de comunicare este aplicabil corect ? O luna sau doua luni ? O seara frumoasa
2 luni
Articolul 14
(1) Executarea sancţiunilor contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de cel mult două luni de la data aplicării sancţiunii.
Alin. (1) al art. 14 a fost modificat de pct. 1 al art. unic din ORDONANŢA nr. 5 din 28 ianuarie 2015, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 78 din 29 ianuarie 2015.

In cazul procesului verbal de contraventie emis la data de 02.01.2015, textul reglementarii aplicabile era
Art. 14
(1) Executarea sancţiunilor contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o lună de la data aplicării sancţiunii.

Multumesc. Inteleg ca se aplica textul legii din data in care a fost emis pv. Chiar daca ordonanta a intrat in vigoare in data de 29.01.2015, legea aplicabila este aceea din 02.01.2015 ?
Se aplică actul normativ în vigoare la data săvârşirii faptei contravenţionale, dată care, în unele cazuri, poate coincide cu data încheierii procesului-verbal de contravenţie.

Întrucât procesul-verbal de contravenţie a fost încheiat în 2 ianuarie 2015, înseamnă că fapta a fost săvârşită anterior sau în această dată, Prin urmare, termenul în care procesul-verbal trebuia să vă fie comunicat era de o lună.