Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Datorie ANAF - firma insolventa / cazier fiscal
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Datorie ANAF - firma insolventa / cazier fiscal

Buna ziua,
Va scriu pentru a primi unele clarificari legate de o situatie de care m-am lovit la scoaterea cazierului fiscal necesar angajarii.
In anul 2008 am facut o firma pentru cineva. Ulterior am facut o procura notariala prin care am delegat toate drepturile mele de administrator persoanei pentru care am deschis firma.
Firma a fost declarata inactiva fiscal in iunie 2009. Nu avea datorii, era curata.
Eu stiam ca aceasta era inchisa din anul 2009 si ca este istorie.

Anul acesta am avut nevoie sa-mi scot un cazier fiscal necesar angajarii.
Am fost uimit cu stupoare sa aflu ca am o datorie de 13337 lei la ANAF.

Pe cazier imi apare la rubrica "Fapta savarsita": "Atragerea raspunderii solidare cu debitorul declarat insolvabil sau insolvent" - Baza legala este OG Nr.75 din 2001 art.2 / alin. 2 / lit. a

La rubrica "Sanctiunea aplicata efectiv" scrie: "Admite ca cererea formulata de AJPF. Dispune ca pasivul debitoarei in cuantum de 13337 sa fie suportat de parat. - Baza legala este LG Nr.85 din 2006 art.138/ alin.1/ lit.d/ pct.

Pe ministerul de finante aceasta firma apare "DIZOLVARE CU LICHIDARE(RADIERE) din data 08 Aprilie 2015" .
Nu inteleg de unde a aparut aceasta datorie si nici cum sa procedez in aceasta situatie.
Ce variante am? Trebuie sa achit aceasta suma sau pot sa fac unele demersuri pentru a scapa de datorie?:O
Astept un raspuns din partea dumneavoastra cu viu interes.

A fost antrenată răspunderea administratorului
Din păcate acel debit a fost transferat către persoana care ocupa funcția de administrator al societății.
În cazul acesta, mi-ați putea recomanda cum să procedez? Mulțumesc!