Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca part time
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca part time

O rugaminte pt clarificarea urmatoarei probleme. Am pe fiica mea care e angajata part time la stat [ bugetara ] , de .aprox. 9 [ noua ] luni de zile . Exista obligativitatea angajatorului ca dupa o anumita perioada de timp sa i se impuna prin lege angajarea cu norma intreaga a angajatului . ?, sau acest caz revine accesibil numai in cazul in care se impune necesitatea unui post cu norma intreaga in acel domeniu .
Nu exista o astfel de obligatie in sarcina angajatorului respectiv.

Insa, potrivit art.107 din Codul Muncii:
(1) Angajatorul este obligat ca, in masura in care este posibil, sa ia in considerare cererile salariatilor de a se transfera fie de la un loc de munca cu norma intreaga la unul cu fractiune de norma, fie de la un loc de munca cu fractiune de norma la un loc de munca cu norma intreaga sau de a-si mari programul de lucru, in cazul in care apare aceasta oportunitate.
(2) Angajatorul este obligat sa informeze la timp cu privire la aparitia unor locuri de munca cu fractiune de norma sau cu norma intreaga, pentru a facilita transferurile de la norma intreaga la fractiune de norma si invers. Aceasta informare se face printr-un anunt afisat la sediul angajatorului.
(3) O copie a anuntului prevazut la alin. (2) se transmite de indata sindicatului sau reprezentantilor salariatilor.
(4) Angajatorul asigura, in masura in care este posibil, accesul la locuri de munca cu fractiune de norma la toate nivelurile.