Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata caldura calculata pausal in apartament gol
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata caldura calculata pausal in apartament gol

Buna ziua.

Exista baza legala sa mi se impuna sa platesc caldura calculata pausal pentru un apartament in care nu locuieste nimeni?

Exista repartitoare dar din cauza unor vecini care au declarat consum zero desi locuiesc in apartament , Asociatia a hotarat ca sa se imparta in mod egal, pe apartamente costul caldurii.
Avand in vedere ca momentan nu locuieste nimeni in apartament , mi se pare nedrept sa platesc pentru ceva ce nu consum.

Multumesc
sunt neclaritati in expunere: daca aveti repartitoare, calculele le face o firma de specialitate, nu asociatia.
Daca s-a luat hotararea sa nu se mai tina seama de repartitoare, calculul se face la pausal, si participati la plata. Nu se mai tine cont de acele repartitoare.
Debranșati apartamentul dar trebuie conform legislației sa asigurați o sursa de încălzire alternativa. Oricum repartitoarele nu asigura un calcul corect al energiei termice.