avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale act constitutiv activ principala CAEN din 3 cifre
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

act constitutiv activ principala CAEN din 3 cifre

in actul constitutiv al unei societati este mentionata activitatatea principala COD CAEN 101 din cate stiu eu asta este capitolul si codul trebuie specificat din 4 cifre,
pentru asta, trebuie sa fac mentiune la registrul comertului? sau las asa?
pe certificatul de inmatriculare e trecut codul din 4 cifre. #-o
Cel mai recent răspuns: luizacsinte , utilizator 12:21, 19 Iulie 2010
Pai din 3 cifre e domeniul principal de activitate iar din patru cifre e obiectul principal de activitate, asadar activitatea unei societati poate fi conform caen din 4 cifre....
Da, ar trebui modificat si actul constitutiv.
Domeniul principal de activitate este cel din 3 cifre de ex. COD CAEN 101, iar imediat dupa trebuie mentionata Activitatea principala a societatii care este formata din 4 cifre; de ex COD CAEN 1011 .....

Pe certificatul de inmatriculare este trecut corect codul caen (activitatea principala) din 4 cifre.
Eu aveam inainte de modificarea CAEN ca si Domeniu de activitate: "Activitati juridice, de contabilitate si revizie contabila, consultanta in domeniul fiscal, activitati de studii pe piata si de sondaj; consultanta pentru afaceri si management" respectiv cod CAEN 741

Obiectul principal de activitate vechi era: "Activitati de consultanta pentru afaceri si management" cod caen 7414 .

Intrebarea mea era: La obiectul principal am gasit codul caen modificat 7022.
Domeniul de activitate insa (7414) a fost impartit in mai multe coduri din ce am vazut eu. Cum procedez...?? Activitatea juridica este separat de cea contabila...Le trec cu noul cod sau nu?
Trebuie sa am atatea coduri caen din 4 cifre ca si pana acum? Daca Trec mai multe se platesc in plus din ce stiu....Va rog mult sa imi dati o lamurire. Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Caen 741 - consultanta in afaceri ContSters83018 ContSters83018 cumva avand ca pricipal obiect de activitate, grupa 741, inseamna ca se pot efectua servcii de consultanta financiar bancara? daca nu, ce caen mi-ar ... (vezi toată discuția)
Cod caen robertnelu robertnelu Prin codul caen 7414,se puteau efectua in anul 2007 servicii de management, planificare si coordonare catre persoane fizice, pentru restituirea unui imobil ... (vezi toată discuția)
Ce conditii trebuie indeplinite pentru urmatoarele coduri? ai.ciprian ai.ciprian Doresc sa infiintez un SRL care sa aiba urmatoarele obiecte de activitate: Principal: Cod caen - 741 Activitati de design specializat 7410 Activitati de ... (vezi toată discuția)