Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Partaj bunuri mobile
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Partaj bunuri mobile

Buna ziua. La prima sedinta in procesul de partaj cu fostul sot, solutia fost urmatoarea: - '' Solutia pe scurt: Admite în principiu cererea principală. Admite în parte si în principiu cererea reconvenţională. Constată că părţile au dobândit în timpul căsătoriei următoarele bunuri comune: imobil situat în Galati, autoturism Dacia Logan, bunuri mobile casnice:''..........'' Constată că părţile au avut o contribuţie egală (câte 50%) la dobândirea bunurilor ce compun comunitatea matrimonială. Respinge restul pretenţiilor pârâtului ca neîntemeiate. Încuviintează proba cu următoarele expertize: - expertiză tehnică imobiliară, având ca obiective: identificarea si evaluarea imobilului partajabil, urmând a se stabili valoarea de piată curentă; - expertiză tehnică auto, având ca obiective: identificarea si evaluarea autoturismului partajabil, urmând a se stabili valoarea de piată curentă; - expertiză mobiliară, având ca obiective: identificarea si evaluarea bunurilor mobile comune retinute în cuprinsul prezentei încheieri, urmând a se stabili valoarea de piată curentă. Se vor emite adrese către B.L.E.T. pentru a comunica liste cu cele 3 categorii de experti. Pune în vedere reclamantei să depună extras de carte funciară cu privire la imobilul partajabil sub sanctiunea suspendării judecătii. Cu cale de atac odată cu fondul.''
Nelamurirea mea este urmatoarea: La evaluare se identifica doar bunurile mobile din lista? Pentru ca eu am lipsit pentru perioada de 5 saptamani din casa, paratul poate spune ca in casa au fost si alte lucruri inafara de cele care nu sunt trecute in lista.
Multumesc anticipat.
Se vor evalua bunurile pe care le ati indicat ca fiind dobândite in timpul căsătoriei.