Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prioritate in concesionarea sau cumpararea unei parcari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prioritate in concesionarea sau cumpararea unei parcari

Buna ziua!
Am cumparat la parterul unui bloc o fosta alimentara in suprafata de 698 mp care a fost inchisa din 1992. Am refacut-o deoarece timpul si ploaia au distrus-o considerabil, pastrand destinatia de magazin alimentar. Pe timpul cat functiona, aceasta avea in fata o parcare de 300 mp.
Acum parcarea este ocupata de masini care nu sunt pornite cu saptamanile si chiar de masini de tonaj mare.
Din aceasta cauza, clientii din cartier greu se strecoara printre masini cu cumparaturile in sacose. Cu toate ca spatiul este situat foarte aproape de un drum national, nefiind loc de parcare, potentialii clienti nu mai opresc.
Precizam ca parcarea nu este cu plata. Am dori sa concesionam sau sa o cumparam, deoarece deservea si vechea alimentara, blocul fiind din constructie cu spatii comerciale la parter.
Intrebarea este, daca exista o lege prin care sa avem prioritate in concesionarea sau cumpararea acestei parcari, care este in fata magazinului nostru.

Multumim anticipat!
Raspunsul corect il puteti obtine numai de la primaria teritoriala care poate dispune dupa propriul interes utilizarea domeniului public