Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incasare cash de la persoana juridica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incasare cash de la persoana juridica

Buna ziua

Avem o societate cu obiect de activitate comert cu amanuntul care vinde marfa atat persoanelor fizice pe baza de bon fiscal , cat si persoanelor juridice carora le emite facturi fiscale.
Facturile fiscale emise persoanelor juridice sunt incasate unele prin banca altele cu chitanta.
In urma unui control de la Anaf ni s-a spus ca nu avem voie sa emitem chitante facturilor emise pe persoana juridica ci bon de casa.( au spus ca s-a modificat legea de cateva luni)
Stie cineva le ce lege se refera ? Am gresit ca am incasat cu chitanta de la persoana juridica ?
Va rog daca ma poate lamuri cineva :O

Foarte corect vi s-a spus. Din moment ce aveti casa de marcat, numai prin aceasta faceti incasarile in numerar de la persoanele fizice si juridice, cu bon fiscal si la cerere dati si factura.