Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... achizitionare apartament ipotecat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

achizitionare apartament ipotecat

As dori sa stiu care este cea mai sigura procedura de urmat pentru achizitionarea unui apartament ipotecat la banca. Proprietarul intentioneaza sa stinga aceasta ipoteca cu banii incasati pe apartament. Este necesar/sigur un antecontract, se pot face toate operatiunile deodata?
Cum poate fi exclus riscul de a da banii iar apoi contractul sa nu se mai incheie dintr-un motiv sau altul?
Daca procedati cum va spun eu nu exista absolut nici un risc!
Cereti-i vanzatorului sa mearga la banca cu dvs si sa solicite acordul bancii de instrainare a apartamentului catre dvs . Va trebuie copia dupa actul de identitate pentru ca acel acord se face de genul: "banca X , prin director Y ...suntem de acord ca dl.Z sa instraineze apartamentul catre W cu conditia achitarii sumei reprezentand creditul si a comisionului de rambursare anticipata datorat bancii.Banii vor fi virati in contul N.Eliberam prezenta pentru a fi utilizata la notariat"
Apoi stabiliti cu notarul ziua in care se face vanzarea . Se merge cu notarul la banca , se semneaza contractul si se vireaza banii in contul indicat de banca in acea adresa! In acelasi moment directorul bancii va elibereaza o adresa catre cartea funciara prin care este de acord cu radierea ipotecii! Notarul va depune toate actele (contract de vanzare -cumparare , radiere ipoteca si adresa bancii) la cartea funciara si va obtine intabularea apartamentului pe numele dvs.Astfel veti fi fericitul si sigurul castigator fara dureri de cap si pierdere de bani al acelui apartament!
SUCCES!
=D>