Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua, si La multi Ani !- poprire - penalitati
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua, si La multi Ani !- poprire - penalitati

doresc sa intreb ce sanse mai am sa pot scapa de proprire si in special de cei 2% penalizare pe zi in dosarul ,NR. 13455/325/2013, deoarece nu voi reusi sa achit nici odat asuma cu cei 2% penalizare pe zi.............:((:((
Daca achitati debitul inceteaza si penalitatile. Platiti mai intai debitul.
In primul rand aveti penalitati de 0.2% pe zi, nu 2%. Pacat ca nu ati facut apel la vremea respectiva, mai aveati o sansa pe care trebuia sa o valorificati.

Art 1509ncc
(2) În toate cazurile, plata se va imputa mai întâi asupra cheltuielilor de judecată şi executare, apoi asupra ratelor, dobânzilor şi penalităţilor, în ordinea cronologică a scadenţei acestora, şi, în final, asupra capitalului, dacă părţile nu convin altfel.

Asa ca nu puteti plati dvs ce doriti.
Ati putea incerca sa va intelegeti cu creditorul, sa ii oferiti o suma pt a stinge datoria. Problema e ca nu aveti mai multi bani sa ii dati gramada , iar rds poate sa astepte pt priin poprire, ii recupereaza pe toti.

da dar problema este ca nici debitorul si nici executorul nu vor treaba asta, ultima data a fost ieri cand am vb cu cei de la RDS si mi-au spus sa discut cu executorul , si executorul vrea toti bani chas.....#-o
In realitate, nu executorul stabileste, el executa. Intelegerea o faceti cu creditorul in scris.
Societatea v-a trimis la plimbare, de ei depindea.
am inteles va multumesc ;)