Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Casatoria cu o americanca
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Casatoria cu o americanca

Buna ziua.Vreu sa ma casatoresc cu o fata americanca aici in tara,si nu stiu care sunt procedurile si actele necesare.Si noi avem de gand sa plecam amandoi in America,eu o sa am cetatenie americana?si ea o sa aibe nevoie de viza de aici ca sa poata merge acolo?Multumesc anticipat.
Prin casatorie nu se obtine automat cetatenie, nici romana , nici americana. Exista in fiecare din cele doua state diverse proceduri, termene si conditii pentru a se obtine cetatenia tarii respective. Doamna, fiind cetatean american, nu are nevoie de viza ca sa mearga in America.
Dar,daca ne casatorim aici,ea va pierde cetatenia americana?
Nu, nu o va pierde.