avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 966 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

Buna ziua! am si eu urmatoarea situatie. am la firma o persoana care a revenit din concediul pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani in luma mai anul curent si acum ea doreste sa ia concediu de odihna in jur de 10 zile lucratoare. Intrebarea este: Poate ea sa aiba dreptul la concediu de odihna in conditia in care a venit din concediul maternal in luna mai? daca da, este vreo reglementare legala in acest sens? care este aceasta?
Va multumesc
Ultima modificare: Vineri, 4 Septembrie 2009
mitrache_v, utilizator
Cel mai recent răspuns: Rodica Ciobanu , Avocat 09:28, 4 Septembrie 2009
Concediul de odihna este un drept al salariatului ce nu poate fi ingradit sau limitat.
Intr-un an calendaristic, salariatul are dreptul la concediul de odihna aferent perioadei lucrate.
Spre exemplu, in cazul in care pentru un an calendaristic intreg i se cuvin 21 zile, salariatul care a revenit la munca in luna mai va avea dreptul la 14 zile de CO.

Se aplica prevederile codului muncii si ale CCM.
Concediul de odihna se acorda proportional cu perioada lucrata.
Pe perioada cat a fost in concediu pentru creterea copilului nu se acorda concediu de odihna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu odihna 2 divele divele Daca salariata care revine din concediu crestere 2 copii, si-a efectuat concediul de odihna, integral, in anul in care a ramas in CCC, poate sa beneficieze de ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna + cic simioct simioct Buna ziua, As avea o intrebare la urmatoarea problema. Sotia a intrat in CIC pana la 2 ani in octombrie 2004. Anterior intrarii ea a beneficiat de CO ... (vezi toată discuția)
Co dupa ccc ycetic ycetic Buna seara. Am revenit la serviciu dupa CCC de 2 ani, in luna septembrie. Pentru restul anului beneficiez de CO intreg sau proportional cu zilele lucrate? Am ... (vezi toată discuția)