Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil si asociat unic la srl
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil si asociat unic la srl

Buna ziua si La multi ani!
Pregatesc dosarul pentru obtinerea indemnizatiei de crestere a copilului si ma confrunt cu o problema iar angajatii se dovedesc a fi reticenti in deslusirea acesteia. Pe scurt> a trebuit sa imi deschid o firma in 2015 pentru a beneficia de un ajutor de minimis, nu am avut niciodata profit si nici nu voi avea deoarece proiectul nu a mers, s-a terminat si nu am apucat decat sa platesc un salariu si cheltuieli contabile. Eu mai sunt angajata in alta parte si practic de acolo mi se va calcula indemnizatia. Cei de la Agentia de plati imi spun ca este o problema ca inca mai figurez ca administrator, mentionez ca nu pot inchide firma, nici instraina actiunile pana in 2018. Ma puteti ajuta cu un articol de lege in sensul asta, se poate da o declaratie notariala prin care ma angajez sa nu obtin profit pe perioada concediului?
Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este afectata de statutul dvs de asociat al unui SRL.

Art.2 alin.1 si art.12 din OUG 111/2010 mentioneaza conditiile de acordare a indemnizatiei pentru CCC.
Multumesc, m-ar ajuta un articol din legea noua de la 1 iunie 2016
Nu exista nicio lege noua dupa 01.07.2016.

Reiterez : art.2 alin.1 si art.12 din OUG 111/2010 mentioneaza conditiile de acordare a indemnizatiei pentru CCC.
Multumesc, o seara frumoasa!