Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Executivul interzice cumulul salariului de la stat cu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Executivul interzice cumulul salariului de la stat cu pensia de peste 1700 de lei

La ce se refera PENSIA IN PLATA????
La pensia bruta sau la pensia neta???
VA MULTUMESC.
Proiectul de lege care interzice cumulul veniturilor primite ca angajat al statului cu drepturile de pensie in cuantum mai mare de 1700 lei va fi atacat la Curtea Constitutionala de Avocatul Poporului.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic
~ Conținut șters la cerere ~
BODEALEX a scris:

pensia in plata este binenteles valoarea bruta a acesteia ( din care se scade impozitul 16% si CAS , aceasta in cazul ca se depaseste valoarea de 1000 Ron).

Adica CASS - contributia pentru asigurarile sociale de sanatate, conform art. 257, alin. (2), lit e) din Legea nr. 95/2006 si art. 69 din Legea nr. 571/2003.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
BODEALEX a scris:

pensia in plata este binenteles valoarea bruta a acesteia ( din care se scade impozitul 16% si CAS , aceasta in cazul ca se depaseste valoarea de 1000 Ron).
totusi nu este inca "batut in cuie" valoarea pensiei in plata de 1700 Ron ...
la valoarea banilor de azi , o asemenea pensie este la limita traiului decent....

buna ziua,

am aflat aici ca exista impozit pe pensii......

la o pensie de 908 ron....se aplica impozit? ar fi culmea.....exista niste baremuri? ceva ?...peste sau sub anumite valori de pensii?

am citit mai sus valoarea de 1000 ron, dar apara vagi mariri si ......o pensie de 1000 apare ushor in timp.....impozit?

multumesc,

tied
Da, se impoziteaza pensiile mai mari de 1000 lei, cu 16% aplicat la suma ce depaseste 1000 lei.