avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 949 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... aplicare oug 20/2016 - salariu nivel maxim
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

aplicare oug 20/2016 - salariu nivel maxim

Bună ziua,
Mă confrunt cu următoarea situaţie: 2 angajaţi pe aceeaşi funcţie unul cu gradaţia 0 corespunzătoare tranşei de vechime de până în 3 ani, încadrat cu salariul minim pe economie, şi unul cu gradaţia 5 corespunzătoare tranşei de vechime de peste 20 ani, care are la salar în plus un procent de 2,5% corespunzător acordării unei clase salariale pentru gradaţia 5.
Pentru a face diferenţierea între cei doi angajaţi ar trebui sa-i recalculez salariul celui cu gradaţia 5 corespunzătoare vechimei adăugându-i faţă de salariul minim pe economie un procent de 22,5% corespunzător claselor succesive de salarizare pe care le are în plus?
Cel mai recent răspuns: conta_bib , utilizator 22:21, 19 Februarie 2017
Câteva precizări referitoare la situaţia de mai sus:
- salariatul cu vechimea maximă a primit gradaţia 5 şi mărirea salariala corespunzătoare de 2,5% în 2016, după încadrarea salariatului fără vechime
- în aprilie 2017 în momentul în care salariatul cu gradaţia 0 va trece la gradaţia 1 corespunzătoare vechimii între 3 şi 5 ani, plin aplicarea, conform L 284/2010, a procentului de 7,5% corespunzător celor trei clase de salarizare ce se acorda în plus la salariu, acesta va avea un salariu mai mare decât angajatul cu vechimea maximă.
Întrebare: Cum trebuie să procedez pentru a diferenţia echitabil salariile celor 2 angajaţi în funcţie de vechimea lor în muncă?

Vă mulţumesc!
Nu stiu daca ati aflat raspunsul la intrebarile dumneavoastra, dar cred ca Ministerul Muncii ar trebui sa clarifice speta. Asadar, pana-n aprilie, solicitati opinia Ministerului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordare spor de vechime bugetari Aura2012 Aura2012 Un salariat contractual din cadrul primariei are facut o vechime de 10 ani cum ii acord sporul de vechime ? Este incadrat guard clasa 17 ... (vezi toată discuția)
Avansarea personalului incadrat pe functii de executie in gradatia corespunzatoare transei de vechime dumi32 dumi32 am urmatoarea situatie, un angajat implineste 3 ani de cand este angajat la aceasta institutie,inainte se acorda procentul conform vechimii cum ar fi 5%, acvum ... (vezi toată discuția)
Calcul spor vechime 2011 lupan2maria lupan2maria la 31.12.2010 pe functia de consilier principal clasa 1 gradatia 3 (spor vechime 15 %) cu salariu de incadrare de 1111 avand salariu brut de 1103 cu scadere de ... (vezi toată discuția)