Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... aplicare oug 20/2016 - salariu nivel maxim
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

aplicare oug 20/2016 - salariu nivel maxim

Bună ziua,
Mă confrunt cu următoarea situaţie: 2 angajaţi pe aceeaşi funcţie unul cu gradaţia 0 corespunzătoare tranşei de vechime de până în 3 ani, încadrat cu salariul minim pe economie, şi unul cu gradaţia 5 corespunzătoare tranşei de vechime de peste 20 ani, care are la salar în plus un procent de 2,5% corespunzător acordării unei clase salariale pentru gradaţia 5.
Pentru a face diferenţierea între cei doi angajaţi ar trebui sa-i recalculez salariul celui cu gradaţia 5 corespunzătoare vechimei adăugându-i faţă de salariul minim pe economie un procent de 22,5% corespunzător claselor succesive de salarizare pe care le are în plus?
Câteva precizări referitoare la situaţia de mai sus:
- salariatul cu vechimea maximă a primit gradaţia 5 şi mărirea salariala corespunzătoare de 2,5% în 2016, după încadrarea salariatului fără vechime
- în aprilie 2017 în momentul în care salariatul cu gradaţia 0 va trece la gradaţia 1 corespunzătoare vechimii între 3 şi 5 ani, plin aplicarea, conform L 284/2010, a procentului de 7,5% corespunzător celor trei clase de salarizare ce se acorda în plus la salariu, acesta va avea un salariu mai mare decât angajatul cu vechimea maximă.
Întrebare: Cum trebuie să procedez pentru a diferenţia echitabil salariile celor 2 angajaţi în funcţie de vechimea lor în muncă?

Vă mulţumesc!
Nu stiu daca ati aflat raspunsul la intrebarile dumneavoastra, dar cred ca Ministerul Muncii ar trebui sa clarifice speta. Asadar, pana-n aprilie, solicitati opinia Ministerului.