avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1311 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu de crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu de crestere copil

Am si o nelamurire in ceea ce priveste concediul de crestere copil.Eu sunt angajata de la 1 dec 2016 si sunt gravida de o saptamana.Pe cartea de munca sunt trecuta la 4 ore si am salariul brut de 625 lei.Ar trebui sa nasc la sfarsitul lunii septembrie.As putea beneficia de concediul de crestere copil si daca da cam cat ar fii acesta??
Cel mai recent răspuns: @ndree@24 , utilizator 12:24, 16 Ianuarie 2017
Inainte de 01.12.2016 ce statut ati avut?
Somera deoarece la inceputul lunii octombrie am revenit in tara ca am lucrat cu sotu in strainatate timp de 1 an si jumatate.Si inainte sa plec in strainatate am lucrat pe timp de sezon timp de 7 luni tot angajata la 4 ore pe cartea de munca
Puteti detalia mai exact ce statut ati avut si veti avea in perioada octombrie 2015 - septembrie 2017
Din luna martie a anului 2015 pana la sfarsitul lunii septembrie 2015 am fost angajata pe timp de sezon la 4 ore pe cartea de munca.Dupa care de la incepul lunii octombrie 2015 pana la incepul lunii aprilie 2016 am stat acasa adica somera.La sfarsitul lunii aprilie 2016 am plecat in strainatate.Am stat acolo de la Incepult lunii mai pana la sfarsitul lunii septembrie 2016.Dupa care am stat acasa pana miam gasit de munca asta insemnand pana la 1 decembrie 2016 cand mi sa facut angajarea.De la 1 decembrie si pana in prezent sunt angajata pe durata neterminata la 4 ore pe cartea de munca.sper ca am reusit sa va lamuresc.Deci as dori sa stiu daca as putea sau nu beneficia de prenatal.
Din octombrie 2016 pana la 30 sept 2016 somera.De la 1 dec 2016 si pana in prezent salariata si pana in septembrie tot salariata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizație creștere copil A.zaharia A.zaharia Buna seara . Am nascut pe 5 mai 2018. Am fost angajată pana pe 8 martie 2017 in Romania, studentă pana in mai 2017. Am muncit in strainatate pana in ... (vezi toată discuția)
Indemnizație copil Alinaalexandra1986 Alinaalexandra1986 Bună seara! Sunt însărcinată iar la sfârșitul lui Martie 2017 urmeza sa nasc. Am lucrat o perioada de 3 luni (1 Aprilie -1 Iulie 2016) apoi de la 1 ... (vezi toată discuția)
Concediul pentru cresterea copilului Corrry Corrry Buna ziua.Referitor la concediul pentru cresterea copilului va rog sa-mi spuneti daca eu sau sotul pot beneficia de acesta in situatiile urmatoare:Eu sunt ... (vezi toată discuția)