avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1094 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentara minor, parinte sofer pe comunitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentara minor, parinte sofer pe comunitate

Buna ziua,am si eu o intrebare:ma aflu in proceduri de divort cu sotul meu si avem un copil minor in varsta de 9 ani.el este sofer pe comunitate fiind plecat la lucru in Germania cate 3 luni dupa care revine in tara.el a pus venitul lui net de 925 lei cat primeste aici pe tara dar in Germania este platit in euro.cum pot demonstra ca are si alte venituri.deoarece are un con in care primeste 1000 euro lunar.va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 10:49, 8 Ianuarie 2017
Dacă știți măcar banca, cereți în Instanță sa facă adresa la banca pt a cere o situația..cat ii intra și de unde, ce reprezinta.
Contul il are deschis la BCR in Sebes,judetul Alba,si eu am fost imputernicita pe cont pana acum 8 luni inainte de a divorta.am cerut un extras de cont pe lunile ianuarie pana in august si reiese ca ii intra 1000 euro in fiecare luna.el spune ca sunt banii de diurna.pe extrasul de cont scrie altceva 1000 euro salariu.ar putea sa intre la pensia alimentara acesti bani,deoarece el spune ca sunt banii de diurna care este de 50 euro pe zi.
Dacă dovedește cu adeverință de la angajator că banii reprezintă diurnă, aceasta nu va intra în calculul pensiei de întreținere.
Dacă reprezintă salariu sau sporuri diverse, ore suplimentare..., ar intra în calcul.
Adeverința de la angajator va fi relevantă, nu extrasul de cont de la bancă.
Ok,am inteles si atunci v-i se pare normal ca el de fapt lucreaza in strainatate,nu,fiind 3 luni plecat,si acesti 925 lei reprezinta salariul minim pe tara,dar in Germania cat castiga 3 luni cat este plecat?Cum pot verifica conturile lui,deoarece va asigur ca nu are doar unul?pe extrasul de cont care il am in dreptul fiecarei luni scrie 1000 euro-salariu.In doar 3 luni si-a cumparat o masina straina cu 2500 euro,pe ferita nu o cauta si cand vine in tara iese cu ea si nu ii cumpara nimic de mancare ba mai mult merg impreuna la cumparaturi si fiecare isi plateste ce a cumparat.inainte de revelion au fost impreuna la o cofetarie si el a iestit cu un tort de 4 kg si 3 chese de prajituri si fetitei nu i-a dat nimic,ba mai mult de fiecare data cand o suna(o data pesaptamana)ii spune ce feluri de mancare a mancat,si ce locuri a vizita.Acestea sunt discutiile care le are el cu fetita.Dupa o saptamana,azi a sunat-o sa o intrebe ce a facut de sarbatori la care el ii raspunde ca a fost la munte plecat,stiins ca fetita nu dispune de bani si alte mijloace ca sa iasa afara.doua saptamani cat a stat acasa o zi nu a venit sa scoata fetita la patinuar sau la sanius,ba mai mult se expune in vazul tuturor cu noua lui achizitie cu care a fist la munte,fara ca sentinta de divort sa fie pronuntata.Ce pot sa fac in asemenea situatie?Ce legi exista?Cum pot sa obtin o pensie alimentara mai mare?Mentionez ca eu castig doar 925 minimul pe economir si mi-e foarte greu sa intrentin cu acesti bani minorul.in timp ce el se distreaza cu noua lui prietena fetita lui sta acasa,rabda si sufera.Ce as putea face in aceasta situatie?Ce ma invatati?parinti nu mai am amandoi sun decedati si nici frati nu mai am.sunt distrusa psihic si sufleteste.
E f bun și extrasul de cont mai ales ca scris la ce reprezinta plata- salariu.
Căutați sa va intelegeti cu tatal pt o suma acceptabila ca pensie ca sa nu mai va chinuiți sa dovediți cat câștiga.

Alte discuții în legătură

Pensia alimentara kovacsandris kovacsandris lucrez pe camion de mare tonaj fac extern si am diurna + salar.am 2 copi minori.cit pensie alimentara trebuie sa platesc?in cartea de munca sint incadrat cu ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara petru ana maria petru ana maria Buna seara,as dori sa ma ajutati intr-o privinta:ieri am avut a doua infatisare la divort,iar sotul meu lucreaza sofer pe tir si e plecat cate 3 luni la munca ... (vezi toată discuția)
Marire pensie alimentara Claudita74 Claudita74 Buna ziua. O colega a divortat si pensia alimentara pentru fata s-a stabilit la 200lei. Dupa noua ani, fostul sot a terminat Academia Navala, a ajuns ofiter ... (vezi toată discuția)