Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... modalitate contestare PV amenda legea 61/91
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

modalitate contestare PV amenda legea 61/91

buna ziua

va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat-raspuns- cu privire la modalitatea de contestare a unui pv amenda abuziv intocmit si facut pe pile si prietenii
inca nu l-am primit prin posta dar dupa modul lor(politistilor) de aplicare a legii deja se constata urme de coruptie
pe scurt pv amenda neprimit inca prin posta dar politistilor le am zis seara in momentul acela ca o sa il contest si ce credeti ca au facut s-au vb cu persoana care a sesizat cica prin tel(dar nu 112 ci pe tel direct al lor sau al sectiei) s-au vb si dupa completarea pv l-au pus sa faca si o plangere la politistul de proximitate care ma chemat sa ma audieze si avea atasata o copie a PV amenda la acea plangere.
am scris motivele si cauzele independente de mine si am semnat si PUS DATA
intrebare
-se considera ca de la acea data am luat la cunostinta de acel pv si incep sa curga cele 15 zile(nu mi-a aratat pv-ul doar mia zis verbal ca am fost sanctionat si am vazut ca era copia pv-ului atasata la plangere)
-daca nu vine sau intarzie pv-ul prin posta nu mai pot contesta daca se ia in considerare acea luare la cunostinta
-ce sa fac sa mai astept?
sa merg la politistul de proximitate si sa ii cer o copie dupa acea copie sa pot avea datele si sa pot contesta?-
-se poate lua in considerare de catre instanta o filmare facuta cu tel meu la acea ora la care arat clar ca este ora 23.30 si ei au trecut in pv ora 21.45
-martorul in pv este fratele reclamantului

astept sugestii si ajutor
multumesc mult
Data luarii la cunostiinta se considera data comunicarii PV
In cazul dv termenul de 15 zile curge de la data comunicarii postale a PV
si daca nu sunt gasit acasa sunt plecat in strainatate sau nu stiu cum vin aceste pv recomandat sau simplu ca o scrisoare normala si se considera data postei din loc de domiciliu
chiar nu stiu daca nu sunt gasit pt ca sunt plecat in ue pt mai mult timp si nu iau la cunostinta ce se intampla?