Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament facut in Italia cu bunuri din Romania
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament facut in Italia cu bunuri din Romania

Concubinul meu mi-a lasat prin testament toata averea lui constand in imobile in Italia si Romania.Acesta era in curs de divort cu a doua sotie insa aceasta refuza sa semneze actele finale.El mai are o fiica din prima casatorie careia i-a donat jumatatea lui de casa facuta cu prima sotie.As dori sa stiu ce cota parte pot avea cele doua avand in vedere ca eu sunt unica mostenitoare trecuta in testament desi se stipuleaza faptul ca el le-a facut deja donatii pe timpul vietii.Cum se procedeaza cu imobilul din Romania dupa dezbaterea mostenirii din Italia?Se va dezbate din nou aici?
Buna ziua,
Daca va judecati dupa legile din Romania, primiti jumatate din bunuri, restul fiind rezerva succesorala.
Daca va judecati dupa legile italiene, intrebati un avocat din acea tara intrucat cotele si rezervele succesorale sunt diferite.
Multumesc foarte mult pentru raspuns.Succesiunea se va realiza in Italia insa voiam sa stiu daca si casa din Romania se poate dezbate in Italia sau va trebui sa o dezbat din nou in Romania.