avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot schimba numele de familie în cazul în care ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot schimba numele de familie în cazul în care copilul nu are tata pe certificatul de naștere?

Bună am și eu o întrebare sunt căsătorită dar am un copil din afară căsătoriei nu are tată trecut pe certificatul de naștere și asa dori sa îl trec pe actualul soț se poate?
Cel mai recent răspuns: Gyorfi Denisa , utilizator 21:59, 10 Ianuarie 2017
Copilul are numele dvs de fata, nu numele lor.
Nu au niciun drept.
Pentru a completa un mesaj, folociti functia " editeaza", nu postati mesaje consecutive.
Ultima modificare: Marți, 10 Ianuarie 2017
gi-jane2, moderator
Pentru a o adopta cu cine trebuie sa vorbesc?Unde trebuie sa merg?
De cat timp sunteti casatoriti ?
De 5 ani suntem căsătoriți cu acte și de 6 suntem împreună
[ link extern ]

aveti in link legea adoptiei


Art. 47. Jurisprudență (1), Modele (1)
Încuviinţarea adopţiei este de competenţa instanţelor judecătoreşti.

Art. 48.
(1) Cererea de încuviinţare a adopţiei poate fi introdusă direct de către adoptator sau familia adoptatoare,[..] în cazul adopţiei copilului, de către soţul părintelui firesc sau adoptiv.

(2) Cererea de încuviinţare a adopţiei este însoţită de următoarele acte:
Modele (1)

a) certificatul de naştere al copilului, în copie legalizată;

b) certificatul medical privind starea de sănătate a copilului, eliberat de către unităţi publice nominalizate de către direcţia de sănătate publică;



e) certificatele de naştere ale adoptatorului sau ale soţului şi soţiei din familia adoptatoare, în copie legalizată;

f) certificatul de căsătorie al adoptatorului sau al soţilor din familia adoptatoare, în copie legalizată;


h) certificatul medical privind starea de sănătate a adoptatorului, eliberat de medicul de familie pe lista căruia este înscris;

i) hotărârea judecătorească irevocabilă de deschidere a procedurii adopţiei interne a copilului;
Modificări (2)

j) raportul de consiliere şi informare a părinţilor fireşti în cazul adopţiei copilului de către soţul părintelui firesc;




Art. 49.
(1) Judecarea cererilor de încuviinţare a adopţiei se face cu citarea direcţiei în a cărei rază teritorială se află domiciliul copilului, a direcţiei care a solicitat deschiderea procedurii adopţiei interne şi a persoanei ori familiei adoptatoare.
Modificări (1)

h) direcţia - direcţia generală de asistenţă socială şi protecţia copilului, instituţie publică, cu personalitate juridică, înfiinţată în subordinea consiliilor judeţene, respectiv consiliilor locale ale sectoarelor municipiului Bucureşti, în condiţiile legii;


Deci va duceti la dgaspc ( de care apartineti cu domiciliul) pt consiliere/ informare, apoi, dupa ce intocmesc astia un raport, adresati ( sotul) cerere la instanta ( judecatoria pe raza careia domiciliati) pt incuviintarea adoptiei, insotita de actele ce vi le-am enumerat mai sus.

Alte discuții în legătură

Recunoastere minor ema vintila ema vintila Buna Ziua! Am si eu o nelamurire... Am un copil dintr-o alta casnicie si actualul sot ar vrea sa il recunoasca cu drepturi depline. Cum putem proceda? ... (vezi toată discuția)
Nume de familie ami1976 ami1976 buna ziua , sunt proaspat recasatorita si am un fiu dintr-o relatie anterioara , numai ca relatia s-a terminat inca din perioada in care copilul era inca in ... (vezi toată discuția)
Cum sa adopt.... andreeacojocaru andreeacojocaru Cam ce acte mi-ar trebui pentru a adopta un bebelus?Si care sunt conditiile? (vezi toată discuția)