Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Scutiri cu drept de deducere
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Scutiri cu drept de deducere

Buna ziua,

ce inseamna "scutiri cu drept de deducere"? Daca un agent economic este scutit de la TVA, atunci cum mai poate avea si drept de deducere?

Multumesc.
La Art 297 din Codul Fiscal-Sfera de aplicare a dreptului de deducere se prevede la alin 4 lit c ca au drept de deducere operatiunile scutite de TVA cuprinse la art 294,295 si 296 ,ca de exemplu "Scutiri pentru exporturi sau alte operațiuni similare, pentru livrări intracomunitare și pentru transportul internațional și intracomunitar ",
Nu inteleg:
1) Exporturile sunt scutite de TVA? La noi in Romania tva colectat sau in afara unde exportam tva deductibil? In aceasta consta principiul evitarii dublei impuneri?
2) Cum vor fi aceste operatiuni cu drept de deducere? Adica voi scadea din venitul global, veniturile din export, pentru fiscalitate?

Multumes