Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drum servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drum servitute

Buna ziua ! In 2008 am achizitionat un teren in suprafata de 500 mp.Din start la notariat dar si la cadastru actele s-au facut pe 400 mp propietatea si 100 mp drumul de servitute ( 24 ml x 3,5 m) . Intre timp am obtinut autorizatie de constructie iar pentru imprejmuire o autorizatie provizorie pentru gard din plasa. Asta deoarece am inteles ca primaria intentioneaza sa mai solicite inca un metru din propietate , pe deschiderea de 24 ml. Este vina mea ca cine a intocmit PUZ-ul n-a tinut cont de latimea drumului din start , sunt obligat sa mai cedez din propietate , cum pot refuza legal cedarea suplimentara din propietate ? Multumesc.
Chiar nu exista nimeni cu ceva cunostinte juridice sa-mi raspunda la intrebarea de mai sus ?