Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura in euro, plata in lei??!!
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura in euro, plata in lei??!!

Buna ziua,

ma aflu intr-o situatie ciudata (ciudata pt mine), dar sper sa-mi puteti da un raspuns...
Am cumparat ceva produse de la un partener extern din magazinul lui online cu ajutorul cardului bancar atasat contului curent (in lei) al firmei mele. Pe extras apare operatiunea ca s-a debitat contul in lei, dar factura primita este in euro. Practic am o factura in euro, iar o plata in lei (efectuata din contul in lei).
Intrebarea este cun se poate regla soldurile, cum se poate "lega" plata in lei cu factura in euro.

Sper sa existe o solutie...

astept cu interes parerile dvs.
Valoarea din extrasul de cont o impartiti in doua: (1) valoarea facturii exprimata in lei la cursul BNR la data facturarii, valoare pe care - presupun si asa e si corect - ati inregistrat-o in contabilitate + (2) diferenta ramasa se trece pe cheltuieli cu diferentele de curs valutar.

Se crediteaza contul 5121 cu valoarea totala si se debiteaza conturile 401 cu valoarea de la punctul (1) si 665 cu valoarea de la punctul (2).
Iulian MANEA, Contabil