avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Funcționari publici incadrari cu minim pe economie
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Funcționari publici incadrari cu minim pe economie

Buna ziua.
Întrebarea mea este următoarea: având în vedere faptul că sunt funcționar public încadrată cu minimul pe economie fiind primul meu loc de muncă, din februarie crescând cuantumul salariilor minime și a 20% a salariilor din administrația publică locală, încadrarea se face aplicând creșterea minimului la 1450 lei și a 20% fata de aceasta suma sau doar a 20% privind diar creșterea salariului din adm.pub.loc. ? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Juri 1 , Consilier juridic 19:28, 13 Ianuarie 2017
Soniaflorea19 a scris:

Buna ziua.
Întrebarea mea este următoarea: având în vedere faptul că sunt funcționar public încadrată cu minimul pe economie fiind primul meu loc de muncă, din februarie crescând cuantumul salariilor minime și a 20% a salariilor din administrația publică locală, încadrarea se face aplicând creșterea minimului la 1450 lei și a 20% fata de aceasta suma sau doar a 20% privind diar creșterea salariului din adm.pub.loc. ? Multumesc!


fiind fp debutant, salariul dvs, potrivit legii, este mai mic decat minimul pe economie si atunci se acorda acesta din urma. cu privire la majorarea de 20%, aceasta se aplica asupra salariului de baza prevazut in legea de salarizare aplicabila si implicit asupra sporurilor, daca le aveti. daca, in urma aplicarii majorarii, salariul rezultat este mai mic decat salariul minim pe economie, atunci ramane in plata acesta din urma iar daca este mai mare se acorda salariul majorat. deasemeni, dupa data de 01 feb 2017, data majorarii salariului minim pe economie, salariul dvs calculat potrivit legii, majorat cu 20% este mai mic decat 1450 lei, atunci se acorda acesta din urma iar daca este mai mare decat 1450 lei, ramane in plata asa cum a fost calculat.
Va multumesc pentru răspuns. Deci dacă am inteles bine, având în vedere că salarul de baza este de 1.294 se aplica doar majorarea cu 20%. Neputând aduce salarul minim la 1450 după care să se aplice si majorarea menționată. Am inteles bine?
Dacă acum salariul dvs brut este 1294 lei, aplicând majorarea de 20%, vom ajunge la un brut de 1553 lei. Fiind mai mare decât salariul minim pe economie, rămâne în plată salariul dvs de 1553.
Va multumesc pentru lămuriri!
Juri 1 a scris:

Soniaflorea19 a scris:

Buna ziua.
Întrebarea mea este următoarea: având în vedere faptul că sunt funcționar public încadrată cu minimul pe economie fiind primul meu loc de muncă, din februarie crescând cuantumul salariilor minime și a 20% a salariilor din administrația publică locală, încadrarea se face aplicând creșterea minimului la 1450 lei și a 20% fata de aceasta suma sau doar a 20% privind diar creșterea salariului din adm.pub.loc. ? Multumesc!


fiind fp debutant, salariul dvs, potrivit legii, este mai mic decat minimul pe economie


De ce doamna are salariul mai mic decat cel minim pe economie? Nu este obligatoriu ca salariul fiecarui angajat sa aiba o valoare minim egala cu cea a salariului minim pe economie (care este garantat de lege si pentru care angajatorul plateste amenda daca nu il acorda)?

Alte discuții în legătură

Mod majorare salariu minim brut liliana111 liliana111 Buna ziua. Ca urmare a H.G. nr. 1/2017 prin care se majoreaza salariul minim brut incepand cu 01.februarie 2017, de la 1250 la 1450 si, potrivit O.U.G. nr. ... (vezi toată discuția)
Salarii bugetari mihaelababanas mihaelababanas cum se calculeaza salariile la bugetari care la 01,02,2017 sunt sub salariul minim pe economie si cum se aplica cresterea cu 20%? (vezi toată discuția)
Drepturi salariale mario4422 mario4422 Buna ziua ! Sunt sofer la o primarie, prin dispozitia primarului la data de 1 martie 2011 am fost reincadrat din funtia de muncitor III clasa de salarizare 17 ... (vezi toată discuția)